RIMAVSKÁ SOBOTA. V okrese Rimavská Sobota rastú dva chránené stromy. V Hnúšti je najvzácnejšia Katalpa bignóniová. Predstavuje zvyšok parku zo 17. storočia. Mesto Rimavská Sobota sa môže popýšiť viac ako storočným ginkom dvojlaločným. Rastie na súkromnom pozemku. Jeho majiteľ už viackrát požiadal o jeho výrub.
Strom má hnilobu
Na základe poslednej žiadosti dali pracovníci Chránenej krajinnej oblasti Cerová vrchovina vypracovať odbornú expertízu. Podľa nej strom načala hniloba. Z ulice sa zdá byť strom zdravý, ale z dvora je kmeň poškodený. O sude stromu, ktorý je chránený už viac ako dvadsať rokov, rozhodne Krajský úrad životného prostredia v Banskej Bystrici.
Drahá liečba
Podľa riaditeľky CHKO Cerová vrchovina Kataríny Gaálovej by ošetrenie ginka stálo okolo 4-tisíc eur (120-tisíc korún) a nie je záruka, že by strom zachránili. Vyrástol totiž na nevhodnom mieste. V úzkom priestore medzi budovami a v jeho blízkosti je asfaltový chodník. Popri ňom vedie aj betónová plynová prípojka. Jej výstavbou sa mohol narušiť koreňový systém.
Má vyše sto rokov
V meste rastie okrem chráneného exempláru ďalších šesť gink. No chránený je len chorý strom. Obvod kmeňa má vyše dva metre. Hovorí sa, že ho zasadil okolo roku 1906 pôvodný majiteľ domu. Pripisujú sa mu liečebné účinky. Na Slovensku je pätnásť takýchto chránených exemplárov. Jeden z nich rastie aj v Lučenci.