HRUŠOV. Program prilákal do Hrušova viac ako 25-tisíc ľudí. Typické dvory lákali špecialitami. Tento rok ich bolo dvadsať, napríklad haluškový, hasičský, rybársky, pufancový či hrušovský. Návštevníci mali možnosť vidieť mlátenie obilia aj výrobu dreveného uhlia a súbory zo Slovenska i zahraničia.
Presvedčivé výkony tanečníkov
Zaujímavosťou bola aj samotná škola tanca, či vysokozdvižný vozík, ktorý poskytoval vyhliadku na celý Hrušov. SĽUK predviedol hudobno-scénický tanec. Od modernej hudby sa vrátili k pôvodnej klasike a predstavili najbežnejšie ľudové tance Detvancov, Rómov, Goralov, krepčili o dušu. Zároveň predviedli scénku muža a ženy a ich vrúcnu lásku. Výkony tanečníkov boli naozaj presvedčivé. Ľudia boli dojatí.
„Tento rok sme odložili všetky povinnosti nabok. Obidvaja sme milovníci folklóru. Museli sme jednoducho prísť a na vlastné oči vidieť a vychutnať si pôžitok z krásnej hudby, tanca a ľudovej kultúry. Chceme prežiť kúsok dávnych čias a tradičných remesiel. Najviac sa tešíme na zlaté husle. Sme fanúšikovia podobných podujatí," povedal Ladislav Alfodi z Levíc.
Prišiel aj prezident
Prišiel aj prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič. „Prichádzam sem každý rok. Teším sa, že tu stretnem veľa milých ľudí, zažijem dobrú zábavu, môžem sa porozprávať s richtárom, čo je nové v obci a v okolí, a čo je potrebné ešte urobiť, aby bolo ešte lepšie. Som veľmi rád, keď môžem sedieť v amfiteátri a pozerať krásny program miestnych tancov, piesní a zvyklostí. Pravidelne sem chodievam v sobotu, no tento rok mám už na tento deň iný program. Prišiel som teda v piatok. Nemohol som si to nechať ujsť," povedal pre MY Novohradské noviny prezident.
Pocity návštevníkov
Mnoho ľudí prišlo do Hrušova aby vzdali hold ľudovej kultúre. Nás zaujímalo, ako sa tu cítili.
Ján Málik, Hrnčiarske Zalužany: „Prišiel som spolu s priateľmi. My sme takí praví sedliaci, akurát sme prišli z Agrokomplexu. Prilákala nás sem tradícia Hontianskej parády a zvučnosť Hrušova."
Ivan Hrušovský, Banská Štiavnica: „Naposledy som tu bol pred desiatimi rokmi a zatúžil som sa sem vrátiť opäť. Najväčšie potešenie mi robia samotné dvory. Šírenie ľudových remesiel práve v tejto dobe je veľmi dôležité, lebo v bežnom živote sa do popredia dostáva zisk a komercia."
Ivan Poláček, Bratislava: „Na Hontiansku parádu nemôžem povedať ani krivého slova. Páčilo sa mi tu úplne všetko, predovšetkým dvory. V ponuke majú rôzne špeciality typické pre túto oblasť. Som tu po prvýkrát v živote. Milujem podujatie takéhoto rázu."
Dušan a Zlatica Slančíkovci, rodáci z Hontu: „Kedysi sme remeselnú výrobu, tanec i spev považovali za úplne normálnu vec. Teraz to nazývame folklórom. Sme radi, že sme dnes tu. Aspoň na moment sme sa mohli vrátiť do nášho krásneho detstva. Najviac nám chutili môkké koláče z tvrdej dlane."
Helena Jančiarová, Zvolen: „Obec Hrušov a túto veselicu sme navštívili už tretíkrát. Vždy sa sem radi vraciame a tešíme sa na nové prekvapenia, ktoré si pre nás miestni pripravili. Návrat k starým tradíciám a kultúre je aj návratom k pamiatke našich predkov."
Autor: Z. Suráková, S. Slezáková