RIMAVSKÁ SOBOTA. Sú neodbytní a dotieraví. Máme na mysli podomových predajcov. V poslednej dome akoby sa s nimi roztrhlo vrece. Niektorí pochádzajú z Rumunska, iní z Maďarka, no nájdu sa medzi nimi aj Slováci. Hoci ľudia vedia, že takýto predaj je nelegálny a často aj nebezpečný, práve vďaka ich naivite a dôverčivosti sa pokútnym predajcom v mestách, ale najmä v obciach, darí.
Za týždeň prídu do dediny aj dve skupiny
V Šimonovciach, v obci v okrese Rimavská Sobota, žije vyše 530 ľudí. Starosta Emil Madarász taktiku podomových predajcov pozná dôverne.
„Neprejde týždeň, aby sme tu nemali aj aspoň dve skupiny. Prídu na dodávke z ktorej vystúpi zo šesť ľudí. Rozbehnú sa po dedine, vykrikujú a zvonia pri domoch. Ponúkajú všetko. Riady, paplóny, elektroniku, drobné náradie a všetko možné. Nestačí im raz povedať, že nemáte záujem. Sú dotieraví a agresívni. Zazvonili aj pri mojom dome. Mal som čo robiť, aby som sa ich zbavil," tvrdí starosta.
Ohrození sú podľa neho najmä starší ľudia. Tí sú dôverčiví a náchylnejší podľahnúť. „Poniektorí dôchodcovia takýmto predajcom poriadne nerozumejú a ani sa nenazdajú, už od nich kúpia tovar, ktorý nepotrebujú," hovorí Madarász. Hlava obce uvažuje o tom, že na verejných priestranstvách vyvesí plagáty o zákaze domového predaja na území obce.
Kúpila aj tovar, ktorý nepotrebovala
Vo Veľkej Vsi sme boli svedkami toho, akú taktiku zvolia podomoví predajcovia po vstupe do obce. Na jednej z ulíc zastala biela dodávka. Vystúpili z nej dve ženy. Do vozíka si naložili paplóny a každá sa vybrala iným smerom. Pri dodávke ostal stáť muž počernejšej pleti. O chvíľu už jedna zo žien pri bráničke inkasovala eurá za paplóny „zaručenej kvality". Kúpila ich dôchodkyňa. Obchodníčka jej následne na to začala vynukovať ďalšie veci. Stará pani jej tvrdila, že nemá peniaze, no žena bola neodbytná: „Dám lacno, tetuška, kúpte!" A starká kúpila. Plachty aj ďalšie obliečky. V takýchto prípadoch väčšinou nejde o výhodnú kúpu. Tovar má pochybnú kvalitu a veľmi rýchlo sa stane nepoužiteľným. „Stalo sa, že hneď o polhodinu na to, ako gazda kúpil vŕtačku, už nešla," tvrdí starosta Šimonoviec Emil Madarász.
Starostovia vylepujú oznamy
V Širkovciach už dva týždne visí pri obecnom úrade nápis, že v obci je podomový predaj zakázaný. „Ľudia sa ich doslova báli. Rumunskí obchodníci boli neodbytní a drzí," hovorí pracovníčka tunajšieho obecného úradu Eva Balážová.
S takýmto predajom majú skúsenosti aj v iných obciach nášho regiónu. V Petrovciach riešia problém podomového predaja už približne rok. Zákaz visí priamo na tabuli pri vstupe do obce. O podobnom upozornení na verejnom priestranstve uvažuje aj starosta Konrádoviec. „Ľudia sa ich boja. Fakt sú dotieraví a násilnícki. V dedine vyvesíme oznam o zákaze predaja," hovorí Jozef Tankin.
Môžu dostať pokutu až do výšky tridsaťtri eur
Podomoví obchodníci neponúkajú len tovar. V ich ponuke sú aj remeselnícke práce. „Ľuďom ponúkajú montovanie žalúzií, montovanie odkvapových rúr. Vôbec by som sa nečudoval tomu, že toto je len nejaký krycí manéver pred podvodmi alebo krádežami," hovorí starosta Šimonoviec Emil Madarász. Podomový predaj je v obciach a mestách zakázaný.
„Takíto predajcovia sa dopúšťajú porušenia všeobecno-záväzného nariadenia príslušného mesta alebo obce o režime trhovísk a podomového predaja," hovorí náčelník Mestskej polície v Rimavskej Sobote Peter Berecz. Polícia môže podomovým predajcom udeliť pokutu až do výšky 33 eur (1 000 korún). Odhaliť takýto nelegálny predaj je však podľa náčelníka veľmi obtiažne. „Naposledy sme dali pokutu podomovým obchodníkom z Fiľakova, ktorí ponúkali riad na Šibeničnom vrchu," dodal náčelník.
Najlepšie je na ponuky nereagovať
Polícia odporúča ľuďom nereagovať na ponuky podomových obchodníkov. A v žiadnom prípade si ich nepúšťať do bytu. Či tovar kúpia, je ich osobná vec. No väčšinou ide o podradný tovar. Polícii by sa takéto priestupky darilo odhaľovať lepšie, keby ľudia o pohybe podomových predajcov informovali mestskú, obecnú či štátnu bezpečnosť.