Presne 40 rokov od udelenia mestských výsad si v týchto dňoch pripomínajú dve mestá v banskobystrickom kraji - Poltár a Modrý Kameň. Pri príležitosti 25. výročia SNP udelili vtedajšie štátne orgány Poltáru a Modrému Kameňu štatút mesta.
POLTÁR. Súčasné okresné mesto Poltár malo v tom čase 3220 obyvateľov a výmeru 2602 hektárov katastrálneho územia. Jednotné roľnícke družstvo Poltár bolo vtedy najväčším poľnohospodárskym podnikom v celom okrese Lučenec, keď obhospodarovalo 1993 hektárov poľnohospodárskej pôdy.
Mesto malo 15 km miestnych komunikácií (z toho len 3,7 km asfaltových), 8 km dlhé verejné osvetlenie s 231 svetelnými bodmi, 13 mostov a lávok, 6 km dlhé rozhlasové vedenie, štyri cintoríny, 9 verejných studní a 4500 m2 sadov a parkov. Zaujímavosťou je, že v Poltári vtedy evidovali iba 131 osobných motorových vozidiel.
Najväčším zamestnávateľom je Skláreň
Dnes má mesto necelých 6000 obyvateľov, miera nezamestnanosti dosahuje v okrese s viac ako 22.000 obyvateľmi asi 23,5 %. Najväčším zamestnávateľom v meste je aj napriek zložitej hospodárskej situácii skláreň Slovglass Poltár, s.r.o., ktorý dáva prácu takmer 500 ľudom.
Modrý Kameň zviditeľňuje aj gaštanica
V súčasnosti najmenšie slovenské mesto Modrý Kameň bolo významným sídlom už v stredoveku. Tržné právo mu v 17. storočí pridelil cisár Leopold II. Do roku 1960 bol M. Kameň sídlom okresu.
Kvôli ťažbe uhlia a výstavbe nových baníckych bytov sa okresným mestom stal neďaleký Veľký Krtíš. Štatút mesta však vtedajšie štátne organy potvrdili M. Kameňu v roku 1969.
Dnes má mestečko známe vinohradmi a najväčšou gaštanicou na Slovensku približne 1500 obyvateľov.