NIŽNÁ. „Je to výsledok mojich dlhoročných zberateľských snáh. Všetko, okrem väčších kusov nábytku, som si zohnal sám," povedal nám Nižňan Marek Reguly. Do tridsiatky mu chýba ešte pekných pár rokov, no už od útleho detstva ho láka história. Keď mal trinásť, odložil si prvý kus ľudového odevu. Dnes má celú zbierku vecí, ktoré vystavoval počas Pltníckeho dňa.
Zberateľ od detstva
Marek Reguly už ako dieťa trávil veľa času u svojich starých rodičov na Hutách. Odmala sa stretával so starými vecami - hrncami, oblečením, kolovrátkami, krosnami či starým nábytkom. K srdcu mu prirástli natoľko, že ich začal zbierať. „Keď som mal trinásť rokov, odložil som si prvú vec. K nej som potom pridával ďalšie. Zbieram autentický ľudový odev, hrnce a hlinené nádoby, obrazy," hovorí milovník histórie. Zbierku vystavoval v najstaršom dome v Nižnej, zachovanom ešte z polovice 19. storočia. Nechýbal tu ani starý kolovrátok či petrolejová lampa.
Keďže Mareka vždy lákala história, vybral sa týmto smerom aj v škole. Najskôr vyštudoval muzeológiu, históriu a etnológiu. Dnes externe študuje na Fakulte humanitných vied v Banskej Bystrici. Veľa z toho, čo o histórii vie, sa však nenaučil len z kníh, ale aj z rozprávania starých ľudí.
Kaplnková i chlebová
Viac než storočný dom, v ktorom bola inštalovaná výstava ľudového odevu a nábytku, bol pre ňu ako stvorený. Stavba je totiž výnimočná nielen svojím vekom, ale aj praktickou organizáciou. „Je to drevená stavba postavená na vysokej podmurovke," konštatuje mladý znalec. „K pôvodnému domu bola pristavená kamenná komora a pivnica. Dom má prednú izbu, pitvor, kamennú komoru a pivnicu."
Zaujímavosťou, ktorú už dnes vidieť len v Múzeu oravskej dediny, sú i dve originálne pece. Jedna je chlebová a druhá kaplnková. „Kaplnková pec je v prednej izbe a kedysi slúžila len na okrasu a vyhrievanie. Nikdy sa na nej nevarilo, nanajvýš si na nej ľudia zohrievali čaj. Pec má tvar kaplnky, v strede ju zdobí románsky oblúk, kam si majitelia domu odkladali rôzne ozdoby." Druhá pec je v kuchyni. Mala špeciálny otvor, v ktorom sa piekol chlieb, preto ju ľudia volali chlebová pec. Jej špeciálnu železnú platňu využívala gazdiná na varenie.