ĎUBÁKOVO. V katastri obce Ďubákova, na chránenom území Jasenina, kvitne od polovice júna do konca augusta mäsožravá rastlina. Rosičku okrúhlolistú objavil v roku 1990 Ján Dobrocký z neďalekej Šoltýsky.
„Často za ním chodili deti aj dospelí, aby im ju šiel ukázať. Tie menšie si ju možno predstavovali ako rastlinu z filmu Adela ešte nevečerala,“ hovorí Anna Dobrocká, manželka objaviteľa chránenej rastliny.
Manžel to „čudo“ objavil náhodou
Ján Dobrocký v apríli tohto roku zomrel. No aj keď je už po smrti, pristavujú sa pred jeho domom tí, ktorí by radi videli rosičku. „Rastlina rastie na močarisku neďaleko Ďubákova. Starí ľudia z dediny hovorili, že tam kedysi bolo morské oko. Možno sú to len také povedačky, ale keď tadiaľ idete, nohy sa vám zabárajú do mäkkého podkladu a máte pocit, akoby ste išli po trasovisku. Manžel to mäsožravé čudo objavil náhodou. Rád chodil do prírody. No a raz na prechádzke zbadal neznámu rastlinu s bielymi kvietkami. Vravel mi, že na listoch mala kvapky, ktoré sa podobali rose,“ spomína na manžela a jeho objav pani Anna.
Poradí si aj s muchou a menším chrobákom
Na Slovensku sú zastúpené dva druhy rodu rosička - rosička anglická a rosička okrúhlolistá. Obidva druhy patria k charakteristickým zástupcom rašeliniskovej flóry. Tá pri Ďubákove na chytanie hmyzu využíva žľaznaté chĺpky umiestnené na listoch. Hmyz lapá pomocou lepkavej tekutiny. Poradí si s muchou aj menším chrobákom. Je to ozajstný skvost prírody.
Autor: ZUS