ORAVSKÁ POLHORA. Festival, ktorý je svojím zameraním a rozsahom na Slovensku ojedinelý, ponúkne od 11. do 13. septembra návštevníkom scénické programy, koncerty, školu hry na gajdy, výstavy, ale hlavne - medzinárodnú súťaž.
Tak spievala moja babka
Program začne v piatok o 17. h v kultúrnom dome v Oravskej Polhore regionálnou súťažou v speve ľudových piesní s názvom Tak spievala moja babka. O 19. h bude sprístupnená výstava fotografií, zachytávajúca deväť predchádzajúcich ročníkov Gajdovačky. Súčasťou vernisáže bude i prezentácia publikácie Portréty gajdošov. Historky z ciest gajdošov po Európe rozpovie o 19.30 Pavel Popelka a jeho moravskí kolegovia. Záver piatkového programu bude patriť Prekáračkám - voľnému večernému koncertu gajdošov a ľudových hudieb v kultúrnom dome i na rôznych miestach v dedine.
V Polhore aj v Zuberci
Sobotný program začne o 10.00 hodine v kultúrnom dome v Oravskej Polhore otvorením kurzu hry na gajdy pod vedením Polhorčana Františka Skurčáka. Ročný kurz pre deti je vyvrcholením úsilia Oravského kultúrneho strediska a miestnych zanietencov o udržanie tejto tradície na severnej Orave. Pavel Číp zo Zubří na Morave v ďalšom programe zasvätí záujemcov do tajov výroby českých gájd. Na 14. h je pripravený koncert gajdošov v Múzeu oravskej dediny v Zuberci - Brestovej.
Sobotný program vyvrcholí o 18. h v Oravskej Polhore 8. medzinárodnou súťažou mladých gajdošov O Zboroňovu nôtu. V súťaži sa v dvoch vekových kategóriách predstaví viac ako 30 mladých muzikantov z piatich štátov. Večer bude patriť účinkujúcim v scénickom programe K prameňom.
Zagajdujú v kostole aj na cintorínoch
Nedeľný program festivalu ponúka slávnostnou svätú omšou, spomienku na oravských gajdošov na cintorínoch v Sihelnom a Oravskej Polhore, pokračovanie kurzu hry na gajdy, vozový sprievod a popoludňajší galaprogramom, ktorý bude uvedený o 13.30 hodine v amfiteátri na Slanej vode, v prípade nepriaznivého počasia v kultúrnom dome v Oravskej Polhore.
Festival pripravili Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne a Obecný úrad v Oravskej Polhore. Cieľom Gajdovačky je zachovanie a propagácia tradičných kultúrnych symbolov európskych regiónov a prezentácia mladých gajdošských talentov. Festival sa realizuje s finančnou podporou Európskeho fondu regionálneho rozvoja, Medzinárodného Višegrádskeho fondu, Žilinského samosprávneho kraja a ministerstva kultúry.
Autor: Miroslav Žabenský