TOČNICA. Katastre obcí Lovinobaňa, Uderiná, Cinobaňa a Točnica nie sú archeológom neznáme. Vyznačujú sa bohatými nálezmi predmetov a žiarového pohrebiska z obdobia kyjatickej kultúry. Mnohé z nich sú ešte neprebádané.
Objav počas hubárčenia
„Praslen, ktorý ženy v časoch kyjatickej kultúry používali pri pradení som objavil minulý rok. S manželkou som šiel na hríby. Vo vodou vymytom výmoli som našiel zaujímavý predmet. Spočiatku som netušil čo to je. Doma som ho odložil do pohára,“ spomínal S. Gembický.
Rok po jeho objave zavítali pod vrch Striebornú archeológovia a začali odkrývať žiarové pohrebisko. S. Gembickému nedalo a svoj nález sa im rozhodol ukázať. „Akurát tu bol geológ Hraško z Nitry. Od neho som sa dozvedel, aký predmet som mal uložený v pohári. Praslen mám zatiaľ stále doma,“ dodal nálezca.
Črepiny na poli a pri prameni
S. Gembický sa naďalej vracal na miesto svojho objavu a po daždi začal nachádzať množstvo keramických črepov. Počas hubárčenia našiel aj inú lokalitu bohatú na historicky cenné predmety.
„Úlomky keramiky z obdobia kyjatickej kultúry som zozbieral na poli aj pri prameni neďaleko Uderinej. Odovzdal som ich archeológom. Stále však nachádzam nové, ktoré si zatiaľ odkladám doma. Dnes nálezisko nenavštevujem, pretože na poli narástla kukurica a pri prameni sa zdržiavajú diviaky. Určite sa tam však budem vracať,“ zakončil S. Gembický.