RIMAVSKÁSOBOTA. Gemersko-malohontské múzeum (GMM) v Rimavskej Sobote pripravilo zo svojich zbierok výstavu s názvom V záhrade nebeského pokoja zameranú na pohrebné rituály.
„Pri príležitosti blížiaceho sa Sviatku všetkých svätých a Pamiatky zosnulých sme pripravili ojedinelú výstavu približujúcu zbierkové predmety múzea súvisiace s pohrebom a poslednou rozlúčkou človeka na druhý svet. Ukončenie života je priamou a neoddeliteľnou súčasťou každého bytia, ktorej naši predkovia venovali náležitú pozornosť,“ povedal archeológ z GMM Alexander Botoš.
Ukazuje spôsoby pochovávania od minulosti až do dnes
Na výstave je prezentovaná rekonštrukcia skrinkového žiarového hrobu kyjatickej kultúry, idealizovaná rekonštrukcia stredovekej kostnice, rekonštrukcia ľudovej smútočnej izby, ľudový a aj meštiansky smútočný odev či rekonštrukcie drevených náhrobníkov. V GMM teraz návštevníci môžu vidieť do 30. novembra prierez jednotlivými časovými etapami a spôsobmi pochovávania od neskorého eneolitu, to znamená okolo roku 2600 až 2200 pred naším letopočtom, cez mladšiu a neskorú dobu bronzovú, obdobie stredoveku a novoveku.
Návštevníci sa môžu oboznámiť s formami pochovávania
„To všetko chronologicky ústi do 20. storočia. Výstava poskytuje záujemcom širokospektrálny a komplexný pohľad na danú problematiku. Zaoberá sa formami pochovávania, ako aj etnickými a sociálnymi rozdielmi prostredníctvom archeologických, historických, etnografických a aj umenovedných zbierkových predmetov múzea,“ spresnil archeológ.