iu, ani kamery.
HNÚŠŤA, JELŠAVA, LUČENEC, POLTÁR, VEĽKÝ KRTÍŠ. Krádeže, lúpeže, opilci, bezdomovci a rušenie nočného kľudu najviac strpčujú ľuďom život. Samosprávy sa snažia kriminalite v uliciach miest zabrániť. Bezpečnostnými kamerami, policajnými hliadkami, ale aj súkromnými bezpečnostnými službami.
Vsadili na nový systém práce
Mestská polícia v Hnúšti už druhý rok realizuje iný systém práce. Muži zákona nečakajú na to, že im niekto trestný čin či priestupok nahlási, ale sami sa ich snažia vyhľadať a riešiť.
„Rozdelili sme mesto na jednotlivé úseky. Každý policajt má jednu časť, ktorú dokonale pozná. Tým sa nám zvýšilo percento objasnenosti prípadov,“ informuje Milan Migaľa, náčelník Mestskej polície v Hnúšti.
Osvedčili sa aj bezpečnostné kamery. Tých je v uliciach osem. „Nainštalovali sme ich najmä v problémových štvrtiach mesta. Napríklad v časti Kolóna sú dve. Na Železničnej ulici, kde sa zhromažďuje veľa ľudí, sme kameru namontovali pred štyrmi mesiacmi a s výsledkom sme spokojní,“ hovorí náčelník.
O tom, aké prípady polícia rieši, sa môžu ľudia dozvedieť z internetovej stránky mesta, kde muži zákona pravidelne informujú, akými priestupkami sa zaoberali. „Je to aj spätná väzba. Ľudia majú možnosť povedať si svoj názor,“ dodá náčelník.
Pod kriminalitu sa podpisuje aj nezamestnanosť
V Jelšave majú s kriminalitou veľké problémy. Primátor mesta dokonca začiatkom roka z tohto dôvodu pozastavil vyplácanie jednorázových mestských sociálnych dávok.
„Aj takýmto krokom sme chceli prispieť k zníženiu kriminality. Momentálne ich už poskytujeme, ale po individuálnom zvážení,“ tvrdí Milan Kolesár, primátor Jelšavy. V Jelšave podľa neho bola vždy chudoba, kríza ju len prehĺbila. Nezamestnanosť je tu takmer 30-percentná.
„A lepšiu budúcnosť v tomto smere nevidím veľmi optimisticky,“ hovorí Kolesár. Jedno opatrenie, ktoré v meste zaviedol, však prinieslo zmenu k lepšiemu. Po tom, čo sa v meste zaviedli občianske hliadky z radov nezamestnaných, kriminalitu z inkriminovaných častí potlačili. „Dohliadajú napríklad v okolí školy. V minulosti tu detský gang prepadával spolužiakov. Mesto si platí aj súkromnú bezpečnostnú službu, ktorá stráži mestské objekty. Vyjde nás to lacnejšie ako mestská polícia, na ktorú mesto nemá peniaze,“ hovorí primátor. Počet krádeží a lúpežných prepadnutí poklesol, ale novým fenoménom sa stali opité deti v uliciach mesta v čase vyučovania.
Podobná situácia je aj v Revúcej. „Situácia je zlá. Kriminalita v meste súvisí s vysokou nezamestnanosťou,“ tvrdí náčelník tunajšej mestskej polície Jozef Gašpar. V meste zvýšili počty hliadok štátnej i mestskej polície. Od augusta monitorujú ulice štyri bezpečnostné kamery.
V Lučenci sú problémy aj s bezdomovcami
Trestné činy neobchádzajú ani okresy Lučenec, Poltár a Veľký Krtíš. Od januára do augusta tu zaevidovali 2 355 trestných činnosti. Z tohto počtu objasnili 1 317. „Najväčšie percento trestných činov tvoria krádeže majetku vlámaním," hovorí Peter Káčerík, preventista Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Lučenci.
„V uliciach mesta nám najväčšie problémy spôsobuje opitá mládež a bezdomovci. Ničia lavičky, rozbíjajú značky, sú hluční a ľudia sa ich boja,“ hovorí náčelník Mestskej polície v Lučenci Milan Pješčák. V meste sa zdržuje okolo 70 bezdomovcov. Ich zanedbaná hygiena ľudí poburuje. „Títo ľudia vykonajú potrebu doslova tam, kde to na nich príde. Kôpky výkalov pred vchodmi do domov sa stávajú bežnou záležitosťou,“ hovorí Pješčák. Mládež nielen pije, ale aj droguje.
„Problémové je najmä Rúbanisko, mestský park a Štvrť M. R. Štefánika. Nachádzame tu plastové fľaše či injekčné striekačky. V skupinkách, ktoré fajčia marihuanu, sú aj 12-ročné deti,“ dodáva náčelník. V Lučenci je 21 mestských policajtov, ktorí hliadkujú nonstop. V uliciach sú tri kamery, ktoré sa osvedčili.
„Kamerový systém by bolo potrebné rozšíriť. Jednu by sme akútne potrebovali umiestniť na Železničnú ulicu," hovorí Pješčák. Kamery sa osvedčili aj vo Veľkom Krtíši, kde ich práve teraz inštalujú. „Zatiaľ ich bude päť,“ hovorí primátor.
V Krtíši už montujú, v Poltári len uvažujú
Poltár je jedným z mála okresných miest na Slovensku, kde nemajú mestskú políciu. Chýbajú aj bezpečnostné kamery. „V blízkej budúcnosti by sme ich však chceli mať. Minimálne šesť. Toľko máme problémových štvrtí v meste. Drobná kriminalita má stúpajúcu tendenciu. Vandali ničia lavičky, koše na smeti či značky," povedal hovorca Mestského úradu v Poltári Ondrej Lepiš.