MODRÝ KAMEŇ. Stromom gaštana jedlého v okolí Modrého Kameňa, zdecimovaným hubou Cryphonektria parazitica, ktorá ich už roky neúprosne likviduje, svitla nová nádej. Miestne občianske združenie Sativa a Mesto Modrý Kameň v spolupráci so združeniami a samosprávou v maďarskom Nagymarosi totiž získali peniaze z eurofondov na cezhraničný projekt s názvom V 24 hodine spoločne za záchranu miestnych gaštanov jedlých.
„Na projekt sme získali asi 66 640 eur (2 milióny korún),“ povedal predseda združenia Štefan Plevo. Pre modrokamenské združenie a tamojších pestovateľov gaštana to predstavuje približne 45 percent grantu. Zvyšok využijú partneri v Nagymarosi.
Projekt rieši biológiu huby, ktorá spôsobuje rakovinu kôry
„Projekt rieši biológiu huby, keďže je predpoklad, že táto sa do Modrého Kameňa dostala práve z Nagymarosu,“ uviedla odborníčka na záchranu gaštana jedlého z Ústavu ekológie lesa SAV v Nitre Gabriela Juhásová. Navyše, v Maďarsku majú oveľa lepšie výsledky s liečením gaštana jedlého ako na Slovensku. Tzv. hypovirulentné kmene, ktoré sa používajú na liečenie chorých rán napadnutých stromov boli prítomné na maďarských gaštanoch a stromy sa tam postupne sami vyliečili.
Projekt je dôležitý aj preto, že po tejto prvej etape musia kontinuálne pracovať na ďalšej, oveľa náročnejšej časti, ktorou je likvidácia uhynutých stromov v Modrom Kameni a tým i samotných ohnísk nákazy. Na to však musia získať ďalšie prostriedky vo výške najmenej 1 milión eur (30 miliónov korún).
Dôležitá je spojitosť medzi biologickou a mechanickou ochranou
Podľa Juhásovej pri záchrane gaštana jedlého v Modrom Kameni je veľmi dôležitá práve spojitosť medzi biologickou a mechanickou ochranou. „Len vtedy je predpoklad, že strom sa zachráni,“ podotkla. Na Slovensku sa škodlivá huba Cryphonectria parasitica vyskytuje od roku 1976. V Európe sa objavila už v roku 1936. Najviac sa prejavila v uplynulých desiatich rokoch.
V Modrom Kameni je v súčasnosti najväčšia gaštanica na Slovensku. Počet stromov gaštana jedlého tvorí asi 3500 kusov. Hubou, ktorá spôsobuje rakovinu kôry a postupné vysýchanie stromu, je nakazených až 80 % z nich. Jedlé gaštany sa pritom nachádzajú vo viac ako 200 lokalitách, pričom táto choroba sa dnes vyskytuje asi v štvrtine z nich.
Tohoročná úroda je slabá v dôsledku sucha
Zdravý strom gaštana jedlého prinesie na jeseň 150 až 200 kilogramov plodov. V modrokamenskom regióne sa ich ročne dopestuje asi 30 ton. Táto sezóna však bola podľa viacerých majiteľov gaštaníc v dôsledku sucha slabá. Traduje sa, že jedlý gaštan do južných oblastí Slovenska priviezli v čase stredovekých nájazdov Turci, niektoré zdroje hovoria, že do strednej Európy ho priniesli už pred dvoma tisícročiami Rimania.