HABOVKA. Keď sa v Habovke povie „ujo Vidiečan", každý vie, o koho ide. Poznali ho starší, vedia o ňom i tí mladší. A to i napriek tomu, že Jozef Vidiečan zomrel pred takmer 20 rokmi. Na skutočné osobnosti sa však tak ľahko nezabúda a medzi tie nepochybne patril i tento skromný Habovčan. Pracoval s drevom, bol tesárom i stolárom. Oravci ho však poznali ako skvelého muzikanta, ktorému husle v rukách doslova ožívali. Habovčania si tohto jedinečného človeka znova pripomenuli počas Vidiečanovej Habovky 2009.
Pripravili bohatý program
Na tohtoročnej Vidiečanovej Habovke vystúpilo takmer 200 účinkujúcich z Oravy a Czarneho Dunajca. Prvýkrát zaradili organizátori do programu aj hudobnú súťaž. Niesla názov Veruže mi zahraj a predviedlo sa v nej viac ako 15 ľudových hudieb, sólistov a speváckych skupín z celej Oravy. Tí najlepší, o výber ktorých sa starali uznávaní etnomuzikológovia doktor Ondrej Demo a profesor Oskar Elsehek z Bratislavy a riaditeľ Oravského kultúrneho strediska v Dolnom Kubíne Miroslav Žabenský, potom vystúpili aj vo večernom programe.
Čestnými hosťami podujatia boli folklórne súbory Watra z Czarneho Dunajca, ktorý prišiel spolu s wojtom Gminy Jozefom Babicsom a folklórny súbor Oravan z Nižnej pod vedením Ľubomíra Jarolína. Oravci zaujali so svojím mladým kolektívom tanečníkov a hudobníkov početné publikum. „V galaprograme Pocta ujovi Vidiečanovi sme priblížili tvorbu a život nášho rodáka. Pripomenuli sme si 99. výročie od jeho narodenia a krátko pred programom sme sa boli pomodliť a položiť vence na jeho hrob," priblížil starosta Ján Taraj.
Aj tento rok pomáhalo obci pri organizácii podujatia Žilinský samosprávny kraj, Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne a ZUŠ P. M. Bohúňa v Dolnom Kubíne.
Dlhá tradícia, viaceré názvy
Jozef Vidiečan bol samouk, svojím nevšedným umením a talentom však zaujal mnohých odborníkov - huslistov. Habovčania ešte počas jeho života vedeli, aký „poklad" v huslistovi majú. Preto usporiadali na jeho počesť podujatie O Vidiečanovu nôtu. Prvý ročník sa konal v roku 1990. Druhý organizátori premenovali na Staré nôty mladých strún - Európy. Toho sa už síce talentovaný huslista nedožil, no jeho pamiatku si Habovčania pripomínajú až dodnes. Od roku 1991 až do roku 2005 sa v Habovke uskutočnilo 15 ročníkov starých nôt. V roku 2006 bolo poduajtie „presťahované" do Terchovej. Habovčania však chceli, aby sa tradícia festivalu konaného na počesť ich rodáka v Habovke uchovala aj naďalej. Zorganizovali teda Vidiečanovu Habovku, podujatie, na ktorom spomínajú na nezabudnuteľného uja Vidiečana a súčasne prezentujú ľudové hudby zo Slovenska, ale i okolitých štátov.
Ako poznamenal Ján Taraj, ich cieľom je zachovať tradíciu neformálnych stretnutí s tradičnou hudobnou kultúrou slovenských regiónov, pripraviť priestor pre odovzdávanie a preberanie kultúrnych hodnôt a pôvodných štýlov hry a v neposlednom rade podporovať mladých muzikantov.