Dvom ženám a nadšencom okolo nich sa podarilo zrekonštruovať dvestoročný mlyn. Má tu byť múzeum, školiace a informačné centrum. Ojedinelá stavba na Slovensku sa tak stane prezentačným centrom kultúrneho dedičstva Gemera-Malohontu.
VEĽKÉ TERIAKOVCE. Vodný mlyn vo Veľkých Teriakovciach. Kultúrna pamiatka, ktorá roky chátrala. Jeho rekonštrukcia, ktorá začala pred rokom a pol, je takmer na konci. V porovnaní s tým, čo sa tu urobilo, chýbajú už len maličkosti. No práve na tie nie sú peniaze. Dámy Kubaliakové sú však optimistky. Veria, že sa nájde spôsob, ako dvestoročný mlyn dokončiť.
Nápad zachrániť mlyn vznikol v Holandsku
Nápad zachrániť kultúrnu pamiatku vznikol v Holandsku. „Boli sme na exkurzii v starom veternom mlyne. Po požiari sa z pôvodnej stavby zachránil len jeden obhorený trám. Práve ten dokázal do vynoveného mlyna pritiahnuť stovky turistov. Vtedy som si pomyslela, prečo by to nešlo aj u nás? Na Slovensku je veľa historicky zaujímavých stavieb, no mnohé z nich sú v dezolátnom stave. V takom bol aj mlyn vo Veľkých Teriakovciach," spomína Elena Kubaliaková, manažérka občianskeho združenia Ozveny z Hrachova.
Spolu so svojou dcérou Mirkou sú ženami činu. A tak neostalo len pri snívaní. Mlyn sa im podarilo získať od obce do dlhodobého prenájmu a začal sa kolotoč vybavovaní. Z nórskeho fondu sa im podarilo získať vyše 560-tisíc eur (17 miliónov korún). Aj keď mlyn oficiálne sprístupnia až v budúcom roku, väčšina prác je hotová.
„Každá doterajšia návšteva odtiaľto odchádzala spokojná. Už nám dokonca telefonovali aj zo škôl, či môžu prísť na exkurziu," hovorí druhá manažérka združenia, sympatická Mirka.
Vzácnu truhlu čistili zubnou kefkou
V mlyne by malo byť múzeum, dielne tradičných remesiel, kancelária s internetom aj ubytovanie pre školiteľov.
„Máme to premyslené. Hneď pri vchode do vstupnej miestnosti budú vystavené predmety, ktoré súvisia s roľníctvom. Pluhy, hrable, cepy, drevený fúrik, to všetko ľudia potrebovali na to, aby si dopestovali obilie. Tieto predmety mali ľudia doma na povalách. Niektorí o nich ani nevedeli. Keď sme vyhlásili zbierku, telefonovali nám, ba dokonca sami nosili staré krčahy, misky, fľaše, plátené košele či nádoby na mútenie masla," vysvetľuje Elena.
Pri hľadaní starých vecí natrafila na ozajstný skvost - drevenú truhlicu, ktorú vyrobili v roku 1836.
„Mal ju doma jeden gazda z Nižného Skalníka. Taká bola zapadnutá prachom, že nebolo na nej vidieť ani ornamenty. Nemá v sebe kúsok železa, všetky spoje sú z dreva," vysvetľuje Mirka. Nevesta si po svadbe v takejto truhlici odnášala z domu výbavu. Dva týždne ju milimeter po milimetri drhli zubnou kefkou, aby ju dôkladne očistili. Spolu s krosnami, starými singerkami, rajničkami či váhami bude návštevníkom mlyna pripomínať časy dávno minulé. Nie však zabudnuté.
Dielne tradičných remesiel
„V najvrchnejšej časti mlyna budú dielne - tkáčska, hrnčiarska, košikárska. Odtiaľto zhora bude ešte lepšie vidieť stroje, ktoré sa používali pri mletí," hovorí Elenka. Mlyn postavili v roku 1800. Slúžil pre ľudí zo širokého okolia.
„V tom čase sa nachádzalo v údolí rieky Rimava okolo štyridsať mlynov. Tento teriakovský však mlel najdlhšie. Naposledy sa tu mlelo v roku 1975. V dedine ešte žije aj posledný mlynár. Jedinečnosťou tohto mlyna je horizontálne uložené hnacie koleso. Tamto je. Hoci sme na túto časť mlynu nedostali peniaze a teda sme nemohli zrekonštruovať priestory, v ktorých sa nachádza, ľudia sú naň zvedaví a preto sprístupníme aj túto časť," opisuje najvzácnejšiu časť kultúrnej pamiatky Mirka.
Mlyn vo Veľkých Teriakovciach, ojedinelý svojho druhu na Slovensku, by sa už v budúcom roku mal zmeniť na prezentačné centrum kultúrneho dedičstva Gemera-Malohontu. Na dokončenie je potrebných ešte okolo 33-tisíc eur (milión korún). Pomôže každý dobrovoľný príspevok.