tačnú výstavu približujúcu novohradské centrá židovstva.
LUČENEC. Štipka šafranu pre dušu - spomienkový program venovaný židovskej komunite v Novohrade mal dnes v Lučenci záujemcom pootvoriť dvere do židovského sveta. „Chceli sme upozorniť na židovskú kultúru, ktorá bola dosť dominantná v meste, či už stavbami, architektúrou alebo spoločenskými aktivitami,“ povedala pre riaditeľka Novohradského osvetového strediska Mária Ambrušová.
Synagóga je v dezolátnom stave
Ako ďalej uviedla, v Lučenci je nádherná synagóga, ktorá chátra a je v dezolátnom stave. Tú si dnes prišlo pozrieť asi 40 účastníkov a podľa Ambrušovej sa zhodli na tom, že takéto podujatia by sa mali uskutočňovať, keďže málo ľudí vie, kto vlastne dostal Lučenec do povedomia, priemyselného alebo spoločenského. „Či už v bývalom Uhorsku alebo aj potom po 1. svetovej vojne za Československej republiky, lebo za tej tu bola veľká židovská obec,“ prízvukovala Ambrušová.
Lučenec sa vtedy mohol popýšiť troma synagógami. Teraz tu pôsobenie Židov podľa nej pripomínajú len dva cintoríny, spomínaná chátrajúca synagóga a už dožívajúca židovská komunita.
Podujatie malo bohatý program
V rámci podujatia, ktoré organizátori pripravili v priestoroch Novohradského múzea a tunajšej galérie, otvorili dokumentačnú výstavu približujúcu novohradské centrá židovstva ako Lučenec, Fiľakovo, Poltár. Zaskveli sa tu i fotografie z Kokavy a Halíča. Účastníci si tiež vypočuli prednášku Jozefa Puntigána o židovstve.
„O prenasledovaní a vôbec o živote Židov za Slovenského štátu hovoril Martin Korčok zo Židovského múzea z Bratislavy,“ dodala Ambrušová. Koncert Jany Orlickej z Banskej Bystrice, ktorý zavŕšil veľmi príjemný deň, si pozrelo približne 60 divákov. Zaspievala židovské, aramejské a sefardské piesne a modlitby.
Podobné podujatia plánujú organizátori dnešnej spomienky - Občianske združenie Phoenix Lutecia a Novohradské osvetové stredisko - uskutočňovať v novohradských židovských centrách aj v nasledujúcich rokoch.