akt sprístupnenia múzea.
DOLNÝ KUBÍN. Za tie roky sa múzeum stalo neoddeliteľnou súčasťou mesta a jeho najnavštevovanejším objektom. Ročne prejde bránami kultúrnej inštitúcie takmer 15 tisíc prevažne mladých návštevníkov, ktorí sa chcú zoznámiť s miestami spojenými s básnikovým žitím a tvorbou.
Jedna z prvých na Slovensku
Prvá literárna expozícia Hviezdoslavovho múzea vznikla podľa libreta Stanislava Šmatláka, Jiřího Hrubeša a architektonického návrhu architekta Zdeňka Rossmana. Zároveň bola jednou z prvých literárnych expozícií na Slovensku. Verejnosti slúžila 44 rokov.
Snahy o novú expozíciu sa datujú do roku 1978, kedy vznikla myšlienka trojexpozície Hviezdoslav - Kukučín - Jégé. Keďže sa ju z viacerých dôvodov nepodarilo zrealizovať, múzeum pristúpilo k obnove už existujúcej stálej výstave. Tá bola sprístupnená pred deviatimi rokmi. Oproti predošlej je prehľadnejšia, výtvarne pôsobivejšia, odľahčená od zaťažujúcich a neaktuálnych textov, doplnená o reálie, ktoré v minulosti neboli verejnosti sprístupnené. Zároveň sa v nej vytvoril hodnotný výtvarný a akustický priestor na realizáciu umeleckých podujatí.
Poslanie múzea je rôznorodé
Popri službách návštevníkom patrí k poslaniu múzea akvizičná činnosť a výskum literárnej histórie, divadelných a hudobných tradícií Oravy, ako i dokumentácia literárnej, divadelnej a hudobnej súčasnosti. Muzeálny fond sa stal bohatým pramenným žriedlom pre mnohých bádateľov a študentov z celého Slovenska.
V súčasnosti múzeum spravuje a opatruje historický fond , ktorý tvorí takmer 21 000 jednotiek. Sú to predmety z pozostalostí mnohých osobností literárneho života. Ďalej to je rozsiahly rukopisný archív, originálne fotomateriály, osobné knižnice viacerých spisovateľov, korešpondencie, jednotlivé vydania diel oravských autorov a ich výtvarné spracovanie.
V posledných rokoch sa tieto fondy obohatili o rozsiahly fotografický materiál, ktorý dokumentuje premeny mesta Dolný Kubín v čase, osobnosti a rôzne kultúrne aktivity jeho obyvateľov.
Výskum a akvizícia sa zamerali najmä na staré dolnokubínske rodiny. Výsledky výskumu boli okrem iného prezentované na troch výstavách - Spätné zrkadlo I, Spätné zrkadlo II - návrat do starého Kubína a Ženy v histórii Dolného Kubína.
Múzeum vychováva a vzdeláva
Po celé roky svojho trvania sa navonok múzeum prezentovalo rôznymi formami kultúrno - výchovnej a vzdelávacej činnosti. Možno povedať, že nebolo väčšej kultúrnej či spoločenskej akcie, kde by sa nejakým spôsobom neangažovalo. Či to boli oslavy okrúhlych životných jubileí významných oravských dejateľov, odhaľovanie pamätných dosiek, sôch, pamätníkov. Bol to celý rad prednášok, besied a súťaží, zameraných k výročiam oravských literátov, alebo významným historickým udalostiam. Aj cez ne sa počas rokov dostávalo do povedomia kultúrnej verejnosti. Značnej pozornosti sa vždy tešili a tešia hudobno - poetické programy, poriadané v komornej atmosfére Hviezdoslavovskej expozície. Stali sa žiadanými a hojne navštevovanými stretnutiami milovníkov umeleckého slova.
Hviezdoslavovo múzeum počas svojej 55 - ročnej existencie prispelo veľkou mierou k výchove a vzdelávaniu slovenskej verejnosti a k propagácii hodnôt slovenskej kultúry.
Prvého januára 1980 sa stalo súčasťou integrovaného Oravského múzea P. O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne.