VEĽKÝ KRTÍŠ. Požiarnici bojujú s ohňom a časom. No veľakrát aj s nevedomosťou ľudí, ktorí podcenia bezpečnostné opatrenia a v mnohých prípadoch si požiar spôsobia sami. Väčšina požiarov totiž vzniká z nedbanlivosti a neopatrnosti.
Upozorniť na možné nebezpečenstvo požiaru má aj celoslovenská kampaň pod názvom „Bývate bezpečne? U vás horieť nemusí!" Pod týmto mottom ju spustil Hasičský záchranný zbor. „Ide o prvú veľkú akciu tohto typu. Má za cieľ minimalizovať riziká, ktoré vyplývajú z nepremysleného konania. Snažíme sa naučiť ľudí základné zásady správania sa v prípade vzniku požiaru a zároveň budovať dôveru medzi hasičmi a verejnosťou," hovorí Dušan Sľúk.
Pozor na sporáky a ohorky
Ako vyplýva zo štatistiky, v minulom roku bolo na Slovensku 770 požiarov. „Jedenásť ľudí pri nich zomrelo, 61 sa zranilo, celková škoda bola vyčíslená na 964 800 eur. Od začiatku tohto roku do júna bolo 354 požiarov. Zomreli pri nich traja ľudia a 43 osôb bolo zranených, škodu vyčíslili na 479 275 eur," upresní nelichotivé čísla štatistiky riaditeľ.
V okrese Veľký Krtíš boli v minulom roku štyri požiare. „Veľa požiarov vznikne napríklad od sporáka v kuchyni. Gazdiná niečo varí, odíde k susedom a už je byt v plameňoch. Nebezpečné sú aj horiace ohorky z cigariet a vypaľovanie suchej trávy," upozorňuje Sľúk. Veľa požiarov spôsobia elektrické spotrebiče. Rizikové je najmä vykurovacie obdobie.
„Pred spotrebič treba dať ochrannú podložku z nehorľavého materiálu s hrúbkou najmenej jeden milimeter. Rozhodne ich netreba dávať na koberec či parkety," tvrdí Sľúk. Vo vykurovacom období dokáže spôsobiť požiar aj popol. Ten by sme mali vysypávať len do nádob z nehorľavých látok.
Dôležité je nespanikáriť
Ak už požiar vznikol, je dôležité čo najrýchlejšie volať tiesňovú linku 150 alebo 112 . „Je potrebné uviesť adresu, kde horí a čo horí. Potom treba vyčkať na spätný telefonát z ohlasovne požiarov a riadiť sa jej pokynmi. V každom prípade je dôležité nespanikáriť. Ak je to možné, treba sa pokúsiť oheň uhasiť. Ak horí elektrické zariadenie, napríklad televízor, práčka, chladnička, vytiahnite prívodnú šnúru zo zástrčky a až potom môžete použiť na hasenie vodu," upozorňuje riaditeľ.
Ak horí v paneláku, nenastúpte do výťahu. „Výťah vás pred dymom neochráni, pri požiari môže dôjsť k výpadku elektrického prúdu a ostanete uväznení," dodá Sľúk. Podľa riaditeľa je dôležité upozorňovať na riziká vzniku požiarov už deti. Okresné riaditeľstvo hasičského záchranného zboru vo Veľkom Krtíši aj tento rok pripravilo pre žiakov základných škôl literárnu súťaž „Buď múdrejší ako oheň" a v spolupráci s dobrovoľnými požiarnikmi literárnu súťaž „Vypaľovanie - to nikdy nerob!"
- volajte hasičov - tiesňová linka 150 alebo 112,
- opustite priestor ohrozený požiarom únikovými cestami,
- ak nemôžete opustiť priestor, zatvorte sa v miestnosti čo najďalej od ohniska,
- nepodliehajte panike,
- ak je kľučka na dverách horúca, dvere neotvárajte,
- na zabránenie prieniku dymu utesnite dvere mokrým uterákom,
- volajte alebo mávajte z okna, prípadne vyveste plachtu alebo odev z okna, čím upozorníte na seba hasičov - v prípade, že stratíte hlas alebo vedomie,
- pri pohybe v miestnosti sa drž- te pri zemi, dym stúpa hore,
- dýchajte cez improvizované rúško (namočená vreckovka),
- neschovávajte sa pod posteľ alebo pod skriňu.