RIMAVSKÁ SOBOTA/LUČENEC/ VEĽKÝ KRTÍŠ. Chovateľov psov v našom regióne každý rok pribúda. A s nimi aj problémy s ich venčením. Hoci policajti ľudí za znečisťovanie pokutujú, psích exkrementov je najmä na sídliskách veľa. A to aj napriek tomu, že samosprávy poskytujú sáčky na psie výkaly bezplatne.
Polícia každé ráno robí kontroly na sídliskách
„Pred tromi rokmi sme zaviedli bezplatné sáčky na odstraňovanie psích exkrementov. Chceli sme v prvom rade zvýšiť záujem chovateľov psov, aby si upratali za sebou po venčení svojich miláčikov. No viditeľnú zmenu k lepšiemu sme zatiaľ nezaregistrovali," tvrdí Ján Bozó, vedúci oddelenia životného prostredia na Mestskom úrade v Rimavskej Sobote.
V Rimavskej Sobote evidujú 1200 psov. „Sáčky sme rozdali len piatim percentám majiteľov. Je to trochu skreslené číslo, nakoľko evidujeme aj psov, ktoré chovajú v rodinných domoch. Ale aj tak je to žalostne málo," hovorí Bozó. Ani zadarmo poskytované sáčky a špeciálne nádoby určené na psie exkrementy nepomáhajú. Namiesto výkalov do nich ľudia hádžu smeti.
„Každé ráno robíme na sídliskách kontrolu. Vyberáme si ich náhodne. Doteraz sme udelili okolo 120 pokút," informuje Peter Berecz, náčelník mestskej polície. Výška pokuty môže dosihnuť sumu až 33 eur.
Psy venčia aj na detských ihriskách
Aj mesto Lučenec už tretí rok poskytuje sáčky na odstraňovanie psích výkalov bezplatne. „Záujemcovia si ich môžu prevziať na oddelení životného prostredia Mestského úradu v Lučenci. Sú to typizované sáčky, ale nie je povinosťou používať výlučne len tieto typy," hovorí Ruth Olšiaková, vedúca oddelenia životného prostredia.
Mesto vytvorilo aj vhodné podmienky pre odstraňovanie psích exkrementov. Tie sú klasifikované ako komunálny odpad.
„V priestoroch sídlisk je umiestnených desať špeciálnych košov. No výkaly môžu dávať aj do bežných pouličných smetných košov. Tých je v meste až tristo," dodá. Napriek tomu je situácia v meste priam hrozivá a sťažností na majiteľov psov pribúda. Nepomáhajú ani opakované kontroly zo strany mestskej polície.
„Priestupky sme zatiaľ riešili hlavne poučením o povinnostiach majiteľov psov. Nájdu sa výnimky, ale väčšina Všeobecné záväzné nariadenie mesta nerešpektuje. Niektorým dokonca neprekáža ísť vyvenčiť psa na detské ihrisko," tvrdí Olšiaková.
Najproblematickejšími mestskými časťami sú Čurgov, Rapovská križovatka a Parný mlyn, kde sa pohybuje najviac túlavých psov. Mesto má v súčasnosti v evidencii približne 1000 majiteľov psov. Je však zrejmé, že veľa majiteľov si nahlasovaciu povinnosť nesplnilo. Mesto zrejme bude musieť pristúpiť k tvrdším trestom pri porušovaní poriadku. Podľa Všeobecného záväzného nariadenia mesta Lučenec môže byť nezodpovedným majiteľom udelená pokuta až do výšky 165 eur.
Za sáčky platia a správajú sa ohľaduplnejšie
Vo Veľkom Krtíši poskytovali vrecká bezplatne pre tých ľudí, ktorí mali zaplatenú daň za psa. „Chceli sme im poskytnúť aspoň takúto odmenu za to, že si plnia svoje povinnosti. Nie všetci si však tieto vrecká zobrali a nie všetci, ktorí si ich vyzdvihli, ich aj používali," hovorí Erika Ľavčoková, asistentka primátora mesta.
Tí, ktorí po svojich psoch aj vzorne poupratujú, môžu vrecká hodiť do bežných 1 100-litrových nádob na komunálny odpad, ktoré nájdu na každom sídlisku. Veľký Kríš je jedným z mála miest, kde veľké problémy s psíčkármi nemajú.
„Z 903 evidovaných chovateľov psov sa väčšina správa ohľaduplne. No nájdu sa aj takí, ktorí nie sú veľmi disciplinovaní. A tak je ich vizitkou psí exkrement napríklad na námestí či v detských parkoch. Tento problém je v ľuďoch samotných. Sami by si mali uvedomiť, že prostredie znečisťujú aj sami pre seba. Veď na to isté detské ihrisko sa raz môže prísť hrať práve ich dieťa či vnúča a tiež by boli nemilo prekvapení, ak by sa muselo hrať práve medzi psími exkrementmi. Naše mesto je však prevažne čisté a žiadne veľké problémy našťastie nemáme," dodala na záver asistentka veľkokrtíšskeho primátora.