Pondelok, 20. november, 2017 | Meniny má Félix
MUŽI DASKITU SA VYŠPLHALI V TABUĽKE NA PRVÚ PRIEČKU

V prvom dejstve katastrofa, v druhom strelecký koncert

V 5. kole majstrovských zápasov uštedrili zverenci Michala Tarabusa lekciu basketbalistom Slávie Medik Martin. V drese mužov lučenského Daskitu dostali možnosť presadiť sa na palubovke aj kadeti Samo Galovič, Július Mag a Richard Paradi. Kouč Tarabus bol

Domáci Lučenčania (v bielom) hostí z Martina v druhom polčase poriadne rozbehali i rozstrieľali.(Zdroj: MARCELA BALLOVÁ)

s ich výkonom spokojný.

LUČENEC. Muži Daskitu ani v sobotu nepretrhli šnúru víťazstiev. Nad tabuľkovo slabším súperom z Martina s prehľadom zvíťazili.

Pomohli Čemeričkove trojky

V prvej štvrtine hrali domáci zónovú obranu, čo zjavne hosťom vyhovovalo. V druhej štvrtine však vsadili na agresívnu pressingovú obranu a rýchlymi protiútokmi i presnou Šofárovou a Kemenyíkovou streľbou zaznamenali v 19. min. 14-bodový rozdiel nad súperom (44:30).

Ani v druhom dejstve Tarabusova družina nepoľavila a pokračovala v nasadení. Zásluhou troch Čemeričkových trojok a presnej streľby Stana Galoviča a Kemenyíka si v 26. min. vypracovala rozhodujúci 26-bodový náskok (68:40).

Vinka sa z palubovky predčasne porúčal

Hra sa zdramatizovala v 27. min., kedy rozhodca Štuhl odpískal technickú chybu a diskvalifikačný faul hrajúcemu lodivodovi hostí Ľubomírovi Vinkovi. Ten si po slovnej roztržke vyslúžil i odobratie hráčskej licencie a z palubovky sa musel predčasne porúčať.

Počas celej tretej štvrtiny domáci s prehľadom kontrolovali dianie pod košmi a svoj bodový náskok poriadne zvýšili - 90:45.

V poslednej štvrtine duelu dal Tarabus možnosť presadiť sa na palubovke i lučenským kadetom Samovi Galovičovi, Magovi a Paradimu. Najviac z nich sa darilo práve mladšiemu bratovi skúseného Stana Galoviča, ktorý sa presadil i strelecky.

Hlasy trénerov

Michal Tarabus, tréner mužov OZ Daskit Lučenec: „Prvý polčas by som nazval katastrofou a doslova sme sa zahrávali s dôverou divákov. Cez prestávku som musel chlapcom niektoré veci prízvukovať. V druhom dejstve sme zvolili inú taktiku, pretože súper k nám pricestoval s uspávacou taktikou, čo sa mu aj darilo dokazovať. Počas prvého polčasu nám to v útoku síce išlo, ale v obrane sme boli dosť nepozorní. Na môj vkus sme inkasovali až príliš veľa bodov. Druhý polčas však bol už úplne iný. Som veľmi rád, že prišli medzi nás aj traja kadeti. Sú veľmi šikovní a myslím si, že v priebehu roka predbehnú aj niektorých hráčov, ktorí hrávajú za béčko. V dnešnom zápase medzi mužov zapadli perfektne a aj bodovali. Ak budú takto ďalej pokračovať, tak majú pred sebou perspektívnu basketbalovú budúcnosť. Samozrejme, že za víťazstvo musím poďakovať celému tímu."

Ľubomír Vinka, tréner Slávie Medik Martin: „Domáci dnes zaslúžene zvíťazili. Hrali takticky, vynikali rýchlosťou. Nad naším mladým tímom mali jasnú prevahu. Nám sa nedarilo najmä v druhom polčase, kedy hru poznačil aj nezmyselný verdikt jedného z rozhodcov. Prestal som sa kontrolovať a spočiatku som svoje emócie zo svojho vylúčenia len s veľkou námahou kontroloval. Chcem sa preto za svoje správanie ospravedlniť, aj keď zdôrazňujem, že s verdiktom rozhodcu sa nestotožňujem."

Fakty zo zápasu

OZ Daskit Lučenec – Slávia Medik Martin 118:78 (16:15, 29:15, 45:15, 28:33)

Body: Šofár 31, Stano Galovič 28, Kemenyík 23, Čemerička 18, Budáč 10, Samo Galovič 6, Tarabus 2 – Hrubý 31, Plica 22, Vinka 7, Kušnier 7, Vrtiak 4, Kuchár 3, Vadkerti 2, Worobeľ 2.
Fauly: 18/15. TH: 21/14 – 14/9. Trojky: 5/6. Technická chyba: 27. min. Plica, Vinka – zároveň diskvalifikačný faul za nešportové správanie.
Rozhodovali: Martin Kubica (Žilina), Roland Štuhl (Lučenec).

(MB, DP)
Servis

Ostatné výsledky 5. kola
MBK Handlová B – IMC Považská Bystrica 76:65, MBK Liptovský Mikuláš – BK Laurus Zvolen 65:79, Palimpex Prievidza – OZ Daskit juniori 94:55.