BRATISLAVA/TRSTENÁ. V posledný novembrový deň vyhlásil Literárny fond výsledky anonymnej súťaže o najlepší scenár rozhlasovej a divadelnej hry. Do uzávierky súťaže sa na stole odbornej poroty pre kategóriu rozhlasových hier ocitlo 130 scenárov z celého Slovenska.
Víťazi spojení s Oravou
Počas odovzdávania cien si porotcovia posťažovali na to, ako ťažko sa im vyberali tie najlepšie kusy, no vybrať ich museli. Namiesto troch víťazov v kategórii rozhlasových hier vyhlásili štyroch. Jedným z nich sa stal spisovateľ Ján Štepita z Trstenej s hrou Tvár z bufetu. Práve on sa podelil o tretie miesto s ďalším autorom, Petrom Mrvom. Prvú cenu v kategórii získal Dušan Vicen s hrou Nahrávačky, druhú Jaroslav Kalný s Prípadom poštového revidenta. Obyvateľom Námestova nie je meno Dušan Vicen neznáme, pretože tento divadelník, scenárista a režisér trnavského divadla DISK pôsobil niekoľko rokov aj v centre Bielej Oravy. Ako jediný získal v tohtoročnej súťaži Literárneho fondu ocenenie v oboch kategóriách. V oblasti divadla si so scenárom k hre Fasáda s.r.o. odniesol druhú cenu. Porazil ho len skúsený a renomovaný scenárista Benjamín Škreko.
Tvár z bufetu
Hlavnými hrdinami hry Jána Štepitu sa stali študenti z 50. rokov minulého storočia. „Zaujal ma silný duševný konflikt mladého človeka v období, ktoré bolo pre slovenských roľníkov a gazdov veľmi ťažké," hovorí spisovateľ. „V päťdesiatych rokoch museli uvedomelí zväzáci chodiť po gazdovstvách súkromných roľníkov a vyberať predpísané kontingenty zemiakov, mäsa či obilia. Štát od nich vtedy bral všetko, čo sa dalo, dokonca aj masť, vajcia či med. Väčšinu kontingentov vyberali na to špeciálne menovaní výbercovia, no časť robili študenti - zväzáci. Zažil som tie časy na vlastnej koži. Zaujal ma konflikt svedomia mladého človeka, dieťaťa z roľníckej rodiny, ktorý musí ísť robiť to, čomu sa o pár dní bráni jeho otec."
Víťazné pôvodné hry Slovenský rozhlas vyrobí a odvysiela v rokoch 2010 a 2011. „Pôvodnú tvorbu v súčasnosti robia len veľmi málo, chýbajú peniaze. No výroba víťazných hier je súčasťou ocenenia," konštatuje J. Štepita. Ako vraví, je to adekvátna satisfakcia za to, že hru pred uzávierkou súťaže trikrát prerábal a dokončoval ju v posteli počas silnej chrípky.
Dva tucty v éteri
Rozhlasové hry Jána Štepitu počúvajú poslucháči Slovenského rozhlasu od roku 1980, spolu ich už bolo 24. Takmer dve desaťročia poznajú jeho literárny rukopis aj naši čitatelia, takmer v žiadnom čísle našich novín nechýba jeho trefný fejtón alebo glosa.
Pikantnou perličkou v tvorbe Jána Štepitu sú jeho poviedky pre magazín Playboy, ktorý ich uverejňuje počas posledných dvoch rokov. Kto by povedal, že spisovateľ so sedemdesiatkou na krku sa stane žiadaným pre pikantný pánsky magazín? Ján Štepita to berie tak, ako je pre neho typické - s nadhľadom a akurátnou dávkou humoru.