PINCINÁ. Pri obci Pinciná neďaleko Lučenca začali ťažiť alginit. Ťažbu na základe platného rozhodnutia príslušného miestneho banského úradu realizuje Slovenská ťažobná spoločnosť Lučenec.
Zásoby nerastu pri Pincinej vydržia 150 rokov
„Nálezisko alginitu pri Pincinej je jedno z najvýznamnejších nálezísk tohto nerastu v Európe. Zatiaľ ho tam vyťažili asi 3000 kubických metrov (m3) ako technologickú vzorku, pričom predpokladané množstvo nerastu v tomto ložisku je až 12 miliónov m3. Predpokladaná výdatnosť ložiska je 150-tisíc ton ročne a pri tomto výkone zásoby vydržia 150 rokov. Práce na ťažbe a údržbe ložiska poskytnú asi 30 pracovných príležitostí,“ konštatoval zástupca podnikateľského konzorcia, ktoré realizuje ťažbu tohto nerastu, Milan Matisko.
Laboratórne rozbory potvrdili vysokú kvalitu vzorky
Po laboratórnych rozboroch, ktoré potvrdili jeho vysokú kvalitu, je vzorka k dispozícii na Ústrednom kontrolnom a skúšobnom ústave poľnohospodárskom.
Alginit má širokospektrálne využitie v lesnom hospodárstve, poľnohospodárstve a v odpadovom hospodárstve. Z výsledkov pokusov vyplýva, že rastliny, pri ktorých sa ako podporný rastový substrát v pôde použil alginit, oveľa lepšie znášali aj veľmi nepriaznivé klimatické a pôdne podmienky.
Alginit zlepšuje a podporuje vstup vody do rastlín, čo je rozhodujúce pre pestovanie lesa počas prvých rokov, keď ich koreňový systém nie je schopný čerpať vodu z hlbších pôdnych horizontov. Použiť sa môže najmä pre piesčité pôdy, rozšírené napríklad na Záhorí a v Cerovej vrchovine.
Alginit podporuje zvýšenie rýchlosti sedimentácie kalu
Ďalšou z možností využívania alginitu je jeho aplikácia pri spracovaní kalov z čističiek odpadových vôd, ako to dokumentovali pokusy s touto prírodnou látkou. Podporuje totiž zvýšenie rýchlosti sedimentácie kalu a má schopnosť viazať plyny a roztoky, čím znižuje nároky na priestor pri odparovaní vody z kalov na kalových poliach.
Okrem toho čistiarenský kal obohatí makro- a mikroživinami, čím zvyšuje jeho hodnotu. Alginit patrí medzi ekologické suroviny, ktoré sú schopné viazať ťažké kovy v pôde a odpadových vodách, a tým prispievať k vytváraniu priaznivého stavu a trvale udržateľného životného prostredia. Účinnosť sorpcie - viazania plynov a roztokov sa pohybuje nad 90 percent, čo je vyššia účinnosť, ako u bežne používaných zahraničných prípravkov.
Vyťažený nerast chcú umiestniť na domácom trhu
„Naším zámerom je umiestniť vyťažený alginit na domácom trhu s cieľom jeho uplatnenia v environmentálnych programoch v oblasti lesníctva a poľnohospodárstva. Rozbiehame aj ďalšie marketingové aktivity, aby sa alginit mohol využiť aj v ďalších odvetviach, ako je napríklad likvidácia starých environmentálnych záťaží,“ povedal Matisko.