TREBEĽOVCE. Medzi symboly Vianoc patrí aj med. Dáva sa na oplátky, tak ako cesnak. Vraj aby boli ľudia dobrí a zdraví. V niektorých rodinách s medom robia na čelo krížik. Tiež kvôli tej dobrote, ale aj hojnosti. No byť dnes včelárom veru nie je med lízať. Peniaze sa z toho nesypú. Helena Rohožníková je včelárka. Včelárstvo má u nich tradíciu, prirástlo im k srdcu. Tajomstvu šesťuholníka podľahol v rodine ako prvý jej manžel.
Začínali so štyrmi rodinami
„Prvé včely nám dala moja mama. Začínali sme so štyrmi rodinami. Bolo to naše hobby. Tešili sme sa z každej novej rodiny. Postupne sme ich mali štyridsať. No nakazili sa morom. Fatálnou hrozbou, ktorá straší včelárov už desiatky rokov. Všetky úle aj so včelami sme museli spáliť. Aj sme si veru poplakali," tvrdí včelárka.
No nevzdali to, vyhrnuli si rukávy a začali odznovu. Dnes majú až 130 rodín. Keď je sezóna, je to pre nich poriadna zaberačka.
„Nie je to len o vytáčaní medu, ale aj o zbieraní rojov, sledovaní zdravotného stavu včiel, vkladaní nových rámikov, vyberaní plných či kontrole matiek. Pri včelách by ste si nemali povedať, že niečo počká do zajtra," hovorí sympatická včelárka. Deň pre ňu začína o piatej a končí neskoro večer. Med predávajú na tržnici v Lučenci. Pred Vianocami je oň zvýšený záujem.
Rimania považovali med za pokrm bohov
„Niet nad kvalitný originálny med. Lacný z obchodov netreba kupovať. Už aj starí Rimania poznali účinky medu na zdravie. Rimania ho dokonca považovali za pokrm bohov. Okrem toho, že je výborným a zdravým sladidlom, niekde ho požívajú aj na hojenie rán," vysvetľuje Helena.
Liečivé účinky medu
Med tlmí kašeľ, upokojuje, podporuje trávenie a vstrebávanie potravín. Má detoxikačné a protizápalové účinky. Odporúča sa aj na nespavosť. Stačí si dať hodinu pred spaním lyžicu medu. Masáže s medom pomáhajú nielen pri strese, chronických ochoreniach, ale detoxikujú celý organizmus. Ak sa zotavujeme po ťažkých úrazoch, operáciách či ochoreniach, odporúča sa konzumácia kvetového medu. Med je bohatý na draslík. Pre naše telo je potrebný najmä v zimnom období, pretože pri jeho nedostatku dochádza k svalovej únave a kŕčom. Má dezinfekčné účinky a pôsobí proti zubnému kazu. Pre dobrý zdravotný stav sa odporúča aspoň jedna lyžica medu denne.
Katarína Svoreňová
O včely sa stará so svojimi synmi. Manžel jej zomrel. „S ním som sa musela rozlúčiť, so včelami som to nedokázala. Zvládli sme to aj bez piliera v dome. Náš med už dnes ľudia poznajú. A mňa to teší. Nie je to o zbohatnutí, stále je to skôr koníček a puto, ktoré ma so včelami spája," tvrdí Helena.
Všetko, čo dáva príroda, treba zúžitkovať
Jej šikovné ruky vytáčajú nielen med, ale vyrábajú aj sviečky z vosku a propolisovú masť. „Všetko, čo nám príroda dáva, treba zúžitkovať. Včely sú v našom živote dôležité. Opeľujú stromy, kvety, ak by ich nebolo, ľuďom by chýbali základné potraviny. Môžeme povedať, že chránia život na zemi. Sú usilovné a treba ich chrániť," dodá včelárka, ktorej nevadia ani štípance, ktoré od nich občas utŕži.