RIMAVSKÁ SOBOTA. Návštevníci Gemersko-malohontského múzea (GMM) v Rimavskej Sobote si môžu do konca februára pozrieť autorskú výstavu akademického maliara Istvána Dúdora pod názvom neDOPOVEDANÉ.
Výstava je usporiadaná pri príležitosti nedožitého 60. výročia narodenia autora. Prostredníctvom jeho tvorby chce múzeum predstaviť život tohto gemerského maliara, ktorý je v súčasnosti širokej i odbornej verejnosti málo známy.
Maliar tragicky zahynul v mladom veku
„István Dúdor sa narodil 11. novembra 1949 v Držkovciach. Mal len 38 rokov, keď tragicky zahynul. Napriek tomu stihol zanechať výraznú stopu na poli výtvarného umenia rodného kraja, ale aj za jeho hranicami. Hnaný neustálou tvorivou silou a túžbou vypovedať o svojom vnútornom rozpoložení nám zanechal dielo, ktoré si nepochybne zasluhuje pozornosť odbornej i širokej verejnosti," povedal zástupca riaditeľky GMM Dalibor Ďuriš.
Z jeho tvorby je cítiť nepokoj i premýšľanie
Z tvorby maliara je cítiť neustály nepokoj a výbuchy vlastného vnútra, ako aj premýšľanie o zmysle ľudského bytia a smerovaní ľudstva. Svoje myšlienky vyjadroval pomocou najrôznejších výrazových prostriedkov, námetov, symbolov a svojským spôsobom ich prezentoval okoliu. Umelcova tvorba je rozdelená do niekoľkých tematických okruhov, v ktorých dominujú témy človeka, krajiny či biblických posolstiev.
Dúdorovi bol vzorom Bacskai i Szabó
Vo svojich dielach dokázal syntetizovať vlastné danosti s nadobudnutými vedomosťami a skúsenosťami. Tie získal od svojich dvoch veľkých vzorov, ktorými boli Vojtech Bacskai a Július Szabó a aj pomocou výtvarných školení.
„Podarilo sa mu vytvoriť svoj charakteristický nervózny rukopis, ktorý je z času na čas až neurotický. Dúdorovo dielo nás nenecháva pasívnymi, ale podnecuje nás k skúmaniu toho, čo sa nachádza pod povrchom,“ doplnil Ďuriš.
Zámerom výstavy je prezentovať tvorbu Istvána Dúdora s dôrazom na jeho význam a tvorivý prínos v kontexte výtvarného umenia Gemeru a Malohontu. Výstava je určená širokému okruhu návštevníkov všetkých vekových kategórií.