LUČENEC. Lučenec pripravuje na pomoc Rómom a marginalizovaným skupinám jeden neinvestičný a dva investičné projekty, v rámci ktorých prejde preškolením 300 obyvateľov mesta a zrekonštruuje sa základná škola i zdravotné zariadenie.
Mesto má v pláne zrekonštruovať školu
Samospráva sa na základe výzvy Úradu vlády SR a Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity uchádza o finančnú podporu v rámci Lokálnej stratégie komplexného prístupu pre mesto Lučenec. Celý projekt má zvolený jeden neinvestičný a dva investičné zámery, ktorými sa rieši problém vzdelania a zdravotníctva.
Po schválení žiadostí sa zrealizuje rekonštrukcia Základnej školy Ladislava Novomeského. Tú navštevujú rómske deti a aj žiaci zo sociálne slabších rodín. Viac ako 30-ročná škola by sa mala zatepliť, vymenili by sa okná a časť starej strechy. Celkové náklady na práce sú 1.102.200 eur, mesto bude obnovu spolufinancovať sumou 55.110 eur.
Oprava čaká aj zdravotné stredisko
Opravou prejde aj zdravotné stredisko, v ktorom sa neskôr bude konať praktická časť vzdelávacích školení. Vo vnútorných priestoroch vzniknú vyšetrovacie diagnostické zariadenia.
Rekonštrukcia bude stáť 1.990.000 eur, kofinancovanie zabezpečuje v plnej výške zmluvný partner mesta, a to spoločnosť Help, s.r.o.
Nadané deti budú podporované
Neinvestičným zámerom mesta je vzdelávacia časť. "Tá je zameraná na rómsku komunitu. Chceme ich naučiť napríklad základným hygienickým a stravovacím návykom, kultúre či pracovať s počítačmi," zdôraznil primátor Lučenca Milan Marko.
Vzdelávacie kurzy budú určené pre všetky vekové kategórie. Deti v predškolskom veku sa budú pripravovať na nástup do základných škôl. Nadané deti budú podporované a zaradené do krúžkov.
"Rekvalifikovať sa môžu všetci sociálne odkázaní občania. Prebehnú kurzy kvetinárstva či stavebníctva. Po nich získajú absolventi certifikáty a s podporou mesta a Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny môžu začať podnikať," skonštatovala vedúca oddelenia regionálneho rozvoja Mestského úradu Želmíra Kolimárová, podľa ktorej by sa do vzdelávania malo zapojiť okolo 300 ľudí.
Niektoré školenia budú prebiehať aj v centre voľného času či priamo v Rapovskej križovatke, kde žije vysoký počet Rómov. Celkové náklady na neinvestičný zámer sú 526.315 eur, mesto prispeje sumou 26.315 eur.