Po prieskume medzi podnikateľmi dospela Podnikateľská aliancia Slovenska k záveru, že Poltár a Veľký Krtíš patria medzi mestá s najhorším podnikateľským prostredím. Podmienky na podnikanie v regiónoch ovplyvňuje najmä kvalita ciest.
BRATISLAVA. Najlepšie podnikateľské prostredie na Slovensku je v Bratislave, najhoršie naopak v niektorých okresoch na juhu a východe krajiny. Vyplynulo to z prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) medzi podnikateľmi. Podmienky na podnikanie v regiónoch podľa nich ovplyvňuje najmä kvalita ciest.
Najlepšie obstála Bratislava
Prieskum uskutočnila aliancia v poslednom štvrťroku 2009, odpovedalo jej 5025 podnikateľov z 25 - tisíc oslovených. Najlepšie hodnotenie dosiahlo päť bratislavských okresov, najhoršie Poltár, Snina, Levoča, Veľký Krtíš a na poslednom mieste skončila Gelnica.
"Nízka kvalita cestnej infraštruktúry je vnímaná aj ako najvýraznejšia bariéra rozvoja regiónov. Za ňou nasledujú nízka vymožiteľnosť práva na okresných súdoch, byrokracia a prieťahy v konaniach na miestnych úradoch a nedostatočné prepojenie odborných škôl s potrebami lokálneho trhu práce," uviedol Róbert Kičina z PAS.
Úroveň technológií ovplyvňujú najmä zahraniční investori
Podnikatelia v prieskume pozitívne hodnotili využívanie informačných technológií alebo využívanie motivačných systémov.
"Podniky na Slovensku sú presvedčené o tom, že dostatočne motivujú svojich zamestnancov k zvyšovaniu produktivity práce, pričom motivačný systém považujú za jeden z hlavných zdrojov rozvoja podniku," poznamenal Kičina.
Pri posudzovaní úrovne technológií v jednotlivých okresoch sú však podľa podnikateľov veľké rozdiely. Súvisí to údajne s pôsobením zahraničných investorov, ktorí boli v minulosti najdôležitejším zdrojom nových technológií v krajine.
Odlišné názory mali podnikatelia aj možnosti ľudí nájsť si prácu. Zatiaľ čo zástupcovia zo západného Slovenska uviedli, že prepustení zamestnanci nemajú problém s hľadaním novej práce, opačného názoru boli podnikatelia z menej rozvinutých regiónov.