NAMESTOVO. „Máme s manželom už dlho pocit, že v meste chýba folklór, ktorý určite nenahradí občasné vystúpene Lúčnice či iného profesionálneho súboru. Veď autentický folklór je Orave vlastný a pestujú si ho takmer v každej z okolitých dedín, len tu, v meste nie. Preto sme zorganizovali detský folklórny deň," hovorí Katrína Mušáková o prvom februárovom piatku.
Pani Katarína s manželom Vladimírom Mušákom ml. sa rozhodli investovať vlastné peniaze do dňa, z ktorého boli napokon nadšení všetci účastníci, od najmenších po najstarších. Do domu kultúry v Námestove pozvali Mušákovci detský folklórny súbor (DFS) Kremienok z Bratislavy, DFS Pilsko z Oravského Veselého a DFS Goral z Hladovky.
DFS Pilsko z Oravského Veselého. Deti sú najnáročnejšie Počas dňa súbory najprv absolvovali dve predstavenia pred detským publikom. „Detský divák je najnáročnejší, ak zaujmete programom školáka, znamená to, že ste stavili na dobrú kartu," povedala Katarína Baginová, vedúca DFS Kremienok. Spolu s manželom a pod patronátom bratislavských saleziánov „cibria" mladých tanečníkov a spevákov už jedenásty rok. „A keďže ani po hodine piesní a tanca sa deti v hľadisku nezačali mrviť, ani hrať s mobilmi, asi sme boli aj s kamarátmi s Pilska a Goralu naozaj dobrí a uspokojíme aj vaše očakávania," privravela sa Katarína Baginová večernému publiku. Mala pravdu. Po „lyžičkovom" deti zažili dokonca najvyššiu poctu - standing ovation vypredaného hľadiska.
DFS Kremienok z Bratislavy.
Všetko zariadila náhoda Ako sa detský folklórny deň zrodil? Manželia Mušákovci sú stavbári, no za študentských čias sa ich životy preplietli s FS Technik. Odvtedy dlho nič... Až pred rokom a pol na dovolenke stretli manželov Baginovcov. Slovo dalo slovo a Mušákovci prišli na vystúpenie Kremienka. Nadšenie a snaha detí z hlavného mesta osvojiť si slovenský folklór ich oslovili.
„Prečo niečo také nemáme u nás, v Námestove? Veď na rozdiel od Bratislavčanov tí starší Námestovčania si mnohé pamätajú ešte z reálneho života," povedali si. A zrodila sa myšlienka ukázať námestovským deťom a ich rodičom, čo dokážu pre folklór a tradíciu zanietení ľudia vytvoriť. K takým bezosporu patria aj manželia Pavlína a Serafín Ganobčíkovci, ktorí už takmer štyri desaťročia vedú DFS Pilsko, ale aj Janka Vlčáková, vedúca DFS Goral. Nájdu sa aj ďalší?