DOBROČ/HORNÝ TISOVNÍK/PODKRIVÁŇ/HODEJOV/NOVÁ VES/HRNČIARSKA VES. Od prvého januára je platný zákon, ktorý ukladá mestám a obciam zabezpečiť pre ľudí podmienky, aby mohli triediť komunálny odpad. Triediť by sa mali minimálne štyri zložky - papier, sklo, kovy a plasty. Separovanie sa stalo právne záväzným. Nás zaujímalo, ako sa s touto povinnosťou vysporiadali obce.
V Docroči majú osem kontajnerov na sklo
V Dobroči kladú dôraz na separovanie odpadu už viac ako päť rokov.
„Rozdávame žlté vrecia na plast a dvakrát do mesiaca ich vyvážame. Na sklo máme v obci až osem kontajnerov. S papierom a textilom sú problémy. Tieto komodity vyvážame väčšinou raz do roka," tvrdí starosta obce Ján Krnáč.
Biologický odpad ľudia likvidujú väčšinou doma. „Žumpy má pod palcom Podnik služieb a výroby, s.r.o. Za jedno vytiahnutie ľudia zaplatia päť eur. Odpad končí na čističke v Lovinobani," dodá starosta. Poplatok za vývoz komunálneho odpadu v Dobroči tento rok nezvyšovali. „Na jednu osobu to vychádza desať eur na rok a v tomto poplatku je aj jedno vytiahnutie žumpy," dodá Krnáč.
V Hornom Tisovníku vlastnia lis na fľaše
„Rozdávame vrecia a keď ich ľudia majú plné, tak ich pozvážame. Kúpili sme aj malý lis na plastové fľaše," povedal starosta Horného Tisovníka Ján Kľuka. V minulosti zvážali separovaný zber asi dvakrát do roka, takže sa ho nazbieralo dosť. Obec nemá vlastný zberný dvor, a preto využíva garáž v požiarnej zbrojnici, kde sústreďuje najmä plasty a sklo. Papier väčšinou ľudia spália doma, zvyšný odovzdali a za peniaze kúpila obec deťom loptu.
„Aspoň si to deti viac vážili, veď práve ony papier zbierali. Teraz je s papierom problém, platia zaň málo alebo vôbec nič," dodal. Mali aj ponuky vymeniť ho za toaletný papier, no starosta to odmietol: „To by sme deťom nemohli urobiť, aby sme papier, ktorý vyzbierali, vymenili za toaletný papier pre obecný úrad. Takto budú mať z neho aspoň niečo."
V Podkriváni čistia aj okolité cesty
„S triedením odpadu iba začíname. Ľudia si pomaly zvykajú. Triedime plastové fľaše, papier a sklo. Horšie je to so spracovaním biologického odpadu," povedal starosta Podkriváňa Jozef Malatinec. Na envirofonde má obec žiadosť na traktor, mulčovač a drvič odpadu. A na vlečku, aby mohli biologický odpad zvážať z domácností na vlastné kompostovisko. Povinnosť zbierať bioodpad je síce pre menšie obce odložená do roku 2013, no najväčšou záťažou je práve tento druh odpadu. Ľudia ho hádžu do veľkoobjemových kontajnerov, čo sa premieta aj do platieb za odpad. Kontajnery obec vyváža vlastným autom.
„Podľa zákona by sme množstvo takéhoto odpadu mali znižovať, no používaním veľkoobjemových kontajnerov to zrejme nikdy nedocielime," zamyslel sa starosta a doplnil: „Budeme musieť prejsť na malé nádoby. Na druhej strane to vidieť pri cestách, ktoré spájajú našu obec s okolitými. Tie nemajú toľko veľkých kontajnerov a okolie ciest je potom samý odpad. Pri ich čistení nazbierame smetí za ďalší kontajner." V žiadosti na envirofonde má obec uvedený aj nákup ďalších kontajnerov na separovaný zber. V súčasnosti ich majú len v centre obce - pred obecným úradom a pred obchodom.
V Hodejove majú s triedením odpadu dobré skúsenosti
V Hodejove (okres Rimavská Sobota) majú s triedením odpadu dobré skúsenosti. „Ľudia si na separovanie rýchlo zvykli. Triedia najmä sklo a plast. Zaviedli sme aj zber stavebného materiálu. Problém je len s textilom, ktorý ľudia zlikvidujú, ako vedia," hovorí starostka obce Margita Zagyiová. Poplatky za vývoz smetí nezvyšovali. „V obci máme vyše štyristo nezamestnaných. Tí by si nemohli dovoliť zaplatiť za osobu viac ako sedem eur na rok," dodá starostka.
V Novej Vsi využívajú družstevnú kompostáreň
V Novej Vsi (okres Veľký Krtíš) triedia odpad už šiesty rok. „Nemáme s tým žiadne problémy. Zabezpečujeme aj odvoz akumulačných batérií. Papier majú ľudia možnosť priniesť na obecný úrad. Za staré noviny dávame toaletný papier, no majú oň záujem aj žiaci. Tráva končí na kompostovisku miestneho družstva," vysvetľuje princíp separácie odpadu starosta obce Štefan Paholík. Prízvukuje, že žijeme ťažkú dobu a preto samospráva vychádza ľuďom maximálne v ústrety. Za odpad Novovesčania zaplatia ročne len 3,33 eura.
Hrnčiarska Ves podala projekt na zber bioodpadu
„Sklo, papier a plast máme poriešené. Mesto Poltár nám zabezpečuje odber elektroodpadu. Musíme však ešte doriešiť odber textilu," hovorí starostka Hrnčiarskej Vsi Mária Perželová. Obec podala projekt na zber bioodpadu. Ročný poplatok za vývoz komunálneho odpadu je 5,44 eura. „Nezvyšovali sme cenu a ani nebudeme," dodá starostka.