RIMAVSKÁ SOBOTA. Nosia síce biele plášte, no od lekárov sa líšia veľkými červenými nosmi. Liečia smiechom. Tam, kde prídu, to zrazu ožije. Doktori, klauni z občianskeho združenia Červený nos Clowndoctors, prinášajú pacientom aspoň kúsok radosti. Tej býva na onkologických oddeleniach málo.
Bolesť z choroby a strach z budúcnosti tu bývajú častými hosťami. Keď však tunajších detských pacientov navštívi sestrička Vydarená a doktor Citrón, deň je odrazu veselší. Nemocnicou sa ozýva smiech a deti aspoň na chvíľu zabudnú na svoj kríž.
„Tieto deťúrence sa stretávajú väčšinou len so svojimi diagnózami, s tým istým personálom a priestorom nemocnice. Počúvajú samé negatívne veci. Myslím si, že práve my a naša návšteva je tou správnou energiou, ktorú im vieme dať," hovorí Stanislava Pázmányová, herečka Divadla Jonáša Záborského v Prešove.
Rodáčka z Rimavskej Soboty ako sestrička Vydarená navštevuje spoločne s Borisom Srníkom dvakrát do týždňa oddelenie detskej onkológie a hematológie a oddelenie detskej neurológie v Detskej fakultnej nemocnici v Košiciach a Kliniku pediatrie v Prešove. Popritom ešte navštevujú malých pacientov v rôznych menších mestách. Nevynechajú ani Rimavskú Sobotu.
Neváhala, prihlásila sa na konkurz
Stanislava sa k tejto práci dostala prostredníctvom konkurzu. „Bolo to pred dvoma rokmi, keď sa združenie na východe Slovenska ešte len rozbiehalo a hľadali nových klaunov. Mne bola táto práca blízka, pretože ešte počas štúdia na vysokej škole som navštevovala deti v banskobystrickej nemocnici a so spolužiakom sme pre ne hrávali naše autorské detské predstavenia. Vtedy som mala akýsi strach z prežívania chorôb a individuálnych stretnutí s pacientmi. Po emočnej stránke som sa na to necítila dostatočne silná. No dozrela som. Konkurz bol dosť náročný najmä na pohotové a bezprostredné reakcie na množstvo podnetov, ktoré nám táto „práca" prináša. Sú to neskutočné životné skúsenosti," tvrdí Stanka. V súčasnosti patrí medzi 26 slovenských doktorov-klaunov, ktorí za rok navštívia až 20-tisíc detí.
Sestrička Vydarená vie aj kúzliť
Ako sestrička Vydarená sa stále musí učiť nové triky. „Všetci chodíme na kurzy k profesionálnym klaunom. Učia nás kúzla aj to, ako vyčariť na tvárach divákov úsmev. Každý jeden človiečik je iný, a preto každý aj inak reaguje na tie isté podnety. Niekomu sa páči spev, inému tanec, hra s balónmi, či kúzla alebo triky," tvrdí sympatická sestrička.
Deti ich majú radi a na každú návštevu sa vyslovene tešia. „Keď ich správne naladíme a oni prijmú našu hru, stanú sa klaunmi a aspoň na chvíľu zabudnú na bolesť, ktorá ich trápi. Nabijú sa energiou, ktorá im dáva silu ďalej bojovať so zákernou chorobou," dodá Stanislava.
Smiech pomáha liečiť
Ich poslanie nie je jednoduché. Každé jedno stretnutie je plné emócií. „Hoci dobre poznáme zdravotný stav detí, nevnímame ich ako chorých. Našou úlohou nie je prinášať do nemocnice súcit. Práve naopak, snažíme sa pacientom dodať energiu, optimizmus a pozitívne myslenie, ktoré je pri liečení ťažkých diagnóz to najdôležitejšie," tvrdí rodáčka z Rimavskej Soboty.
Priznáva však, že nie je jednoduché nepripúšťať si osud detí. „Naučili sme sa robiť si takzvanú osobnú psychohygienu, pretože práca s takýmito deťmi je veľmi náročná. Nie každý sa vie ľahko odosobniť od problémov, ktorými tieto deti a ich rodičia musia prejsť. V tomto je naozaj veľmi dôležité byť čo najmenej empatický, no pritom si udržať priateľský vzťah. Mne sa to dodnes úplne nepodarilo. Nemala by som si vytvárať silné putá s deťmi, lebo to nie je dobré ani pre mňa, ani pre ne. Vnímam to nie ako prácu, ale poslanie. Ak sa nám aspoň na chvíľku podarí vyčariť úsmev na tvári malého bezbranného človiečika, je to pre nás najväčším uznaním. A to, že liečba úsmevom má skutočne svoj efekt, dosvedčujú viaceré zdravotné výskumy. Tie deti nás naozaj pozitívne nabíjajú, inak by sme to nemohli robiť," hovorí Stanka.