LUČENEC. Bezdomovci. V uliciach Lučenca sú ich desiatky. Nech sa za ich príbehmi, ako sa dostali na ulicu, skrýva čokoľvek, sú to ľudia. Ocitli sa v kríze a domovom sa im stala ulica. Cesta späť je pre nich na míle vzdialená. Malým posunom vpred sú pre nich ľudia, ktorí im pomáhajú prežiť. Chudobným z ulice pomáha aj Katolícka charita v Lučenci, v ktorej pracuje jedenásť dobrovoľníkov. Medzi nimi aj Daniela Nagyová, ktorú mnohí považujú za priekopníčku v starostlivosti o sociálne slabých.
Teplá strava im pomohla prežiť
Charita má sídlo v Lučenci na Ulici Dr. Herza, kde jej mesto za symbolickú sumu prenajalo dve miestnosti. Tri mesiace tu mali bezdomovci teplú stravu.
„Evidujeme štyridsaťštyri ľudí, ktorí stratili domov. Na stravu k nám denne chodilo dvadsaťpäť ľudí. Od 1. januára do 18. marca sme vydali vyše 1400 porcií. Stálo nás to 750 eur. So stravou sme 21. marca skončili. Už je teplejšie, pre bezdomovcov nastáva lepšie obdobie. Budú pomáhať v záhradách a niektorí aj pri stavbách. Zarobia si na jedlo. S výdajom stravy začneme, keď udrú prvé mrazy," hovorí vedúca charity. Podľa nej sa teplá strava a čaj osvedčili. „Tí ľudia sú zdravší a nedopúšťajú sa ani kriminality. Vedia, že nemusia kradnúť chlieb, lebo u nás ho majú zadarmo," dodá Nagyová.
Emóciám sa nedá ubrániť
Charita nepomáha chudobným len stravou a šatstvom. Pomocnú ruku podáva aj pri praktických veciach.
„Vybavujeme doklady, peňažné dávky či lekárske ošetrenie. Každý z komunity týchto ľudí je iný. Žiaľ, takých, ktorí sa len bezcieľne potulujú po meste a popíjajú, je prevaha. Nemajú kam ísť, chýba im zmysel života. Lacný alkohol im pomáha zabudnúť. Nie všetkým však takýto život vyhovuje. Niektorí sa snažia zmeniť ho. Skúšajú si nájsť prácu a darí sa im to," tvrdí Nagyová.
Prednedávnom jednému bezdomovcovi zachránila život. „Keď prišiel do charity, už nevedel rozprávať. Vystieral ruky, chcel niečo povedať, ale nevládal. Dostal silný epileptický záchvat. Skončil v nemocnici. Keby bol dostal záchvat na ulici, možno neprežije. Keď ho pustili z nemocnice, prišiel sa nám poďakovať. V takýchto chvíľach sa emóciám neubránite," hovorí pani Daniela.
Za menami sa ukrývajú rôzne príbehy
Medzi tými, ktorí sa len tak potĺkajú po uliciach Lučenca, je aj Martin. Má asi 35 rokov a trpí duševnou chorobou.
„Býva zlostný a otravuje ľudí. Pomohli sme mu vybaviť liečenie v Kremnici. Šesť týždňov bolo o neho postarané. Už je opäť na ulici. Jeho rodina nejaví o neho záujem. Mali by ho zbaviť svojprávnosti a umiestniť v ústave. Aj takého príbehy sa skrývajú za ľuďmi, ktorí sa ocitli na ulici," povzdychne si vedúca charity.
Doterajšie skúsenosti ju naučili trpezlivosti i prísnosti. Aj bez diplomu vie ľudí odhadnúť. Stalo sa, že jedna bezdomovkyňa sa vyhrážala, že im to všetko podpáli, pretože nemali pre ňu vhodnú obuv.
„Jedlo hodila do potoka, nevedeli sme si s ňou rady. Pomohla nám polícia. Do charity sa vrátila o hodinu a už to bol iný človek. Môj manžel, ktorý tiež pomáha v charite, im zvykne dohovárať, aby nefetovali. Zahanbia sa a aspoň na chvíľu sa snažia byť triezvi. Rozpráva sa s nimi a to im pomáha. Bezdomovci, ktorí k nám chodia, nie sú len z Lučenca a okolia. Sú medzi nimi aj takí, ktorí prišli z Čiech. Nie sú to Rómovia, tých je medzi bezdomovcami veľmi málo. Je medzi nimi napríklad žena, ktorá má maturitu. Nechce rozprávať o tom, ako stratila domov. Ale sa chce zaradiť do života. Privyrobí si na aktivačných prácach a rysuje sa jej aj ubytovanie," priblíži pani Daniela povahy ľudí, ktorým pomáha.
Bez darov by nemohli pomáhať
Pomoc charity sociálne slabším rodinám závisí od dobrovoľníkov. Našťastie je ich dosť. Darujú šaty, potraviny, topánky, nábytok, požičajú auto, zaplatia faktúry. Medzi tými, ktorým osud bezdomovcov nie je ľahostajný, sú aj dvaja lučeneckí poslanci Karol Mičko a Pavol Balážik.
„Bez finančnej pomoci Karola Mička by sme prevádzku charity neutiahli. Pavel Balážik nám pomôže so stravou a Jaroslav Spodniak s autom. Vďaka však patrí všetkým, ktorí pomáhajú, anonymným darcom aj deťom z cirkevnej školy," odkazuje darcom pani Daniela. Podľa nej sa bieda prehlbuje. Na charitu sa obracajú aj slobodné mamičky a ľudia, ktorí prišli o prácu.