Nie všetci Lučenčania majú pochopenie pre plánované vybudovanie linky, ktorá bude z komunálneho odpadu vyrábať tuhé alternatívne palivo. Radní páni už majú na stole petíciu. Jej iniciátor tvrdí, že skládka medzi rodinné domy nepatrí. Primátor Milan Marko ľudí ubezpečuje, že nemusia mať strach zo znečistenia ovzdušia.
LUČENEC. Plány mesta Lučenec na vybudovanie automatizovanej technologickej linky, ktorá bude z komunálneho odpadu vyrábať tuhé alternatívne palivo, sa nepáčia niektorým obyvateľom mestských častí Slatinka a Čurgov a spísali preto petíciu. Poslanci však zámer realizovať projekt podporili ešte vo februári.
Petícia proti vybudovaniu linky
Pod petíciu sa podpísalo okolo 80 občanov. Nepáči sa im, že zmenou územného plánu bola celá oblasť Čurgova zmenená na priestor, kde je možné stavať aj skládky tuhého komunálneho odpadu. Podľa vedúceho petičného výboru Petra Čavoja na mieste skládky sa mal vyvážať len rastlinný odpad.
"Cítime sa byť podvedení. Medzi rodinné domy skládka a spracovanie tuhého komunálneho odpadu nepatrí. My s vybudovaním linky nesúhlasíme," potvrdil Čavoj.
Linka má slúžiť aj okolitým obciam
Dnešné mestské zastupiteľstvo sa však zrušením žiadosti o nenávratný finančný príspevok vo výške 10 12,5 milióna eur na realizáciu výroby tuhého alternatívneho paliva z odpadu prostredníctvom technologickej linky nezaoberalo. S podaním projektu poslanci súhlasili už vo februári.
"Dnes sa menil len názov žiadosti na Regionálne centrum zhodnocovania odpadu Novohrad, pretože linka bude slúžiť aj okolitým obciam, v ktorých komunálny odpad odváža firma MEPOS, s.r.o.," vysvetlil primátor mesta Milan Marko, podľa ktorého nemusia mať občania strach zo znečistenia vzdušia alebo šírenia zápachu, pretože moderná technológia sa bude nachádzať v krytých halách.
Bez spaľovne
Budúci prevádzkovateľ linky Ľubomír Činčura zo spoločnosti MEPOS si nemyslí, že by obavy občanov boli opodstatnené.
"Vidím za tým skôr problém rýchleho napĺňania dvoch kaziet na odpad a možnej nutnosti rozšírenia skládky. Mesto zaväzuje Európska únia, aby do roku 2014 prepracovalo odpad pred uložením na skládku. To bude táto technologická linka umožňovať," zdôraznil a dodal, že životné podmienky občanov Čurgova vybudovanie linky vôbec nezmení a neovplyvní. "Spaľovňa tam určite nebude. Zhodnocovaním odpadu sa životné prostredie neničí," priblížil Činčura.
V automatizovanej technologickej linke sa bude spracúvať ročne okolo 17 - tisíc ton komunálneho odpadu. Na skládku takto pribudne o 5 - tisíc ton smetí menej ako v minulých rokoch. Časť odpadkov sa bude presúvať ďalej na výrobu paliva do vysokých pecí alebo zariadení na výrobu cementu. Zvyšok bude putovať na separáciu a do kompostárne.