FIĽAKOVO. Južnú časť Novohradu v okolí Fiľakova zapísali ako prvú zo Slovenska do medzinárodnej siete geoparkov, ktorá zahŕňa územia s prírodnými zvláštnosťami.
Spoločný slovensko - maďarský projekt
"O prijatí rozhodlo vedenie Siete európskych geoparkov vo Francúzsku," povedala predsedníčka združenia Geopark Novohrad-Nógrád Erika Anderková. Toto rozhodnutie by malo priniesť viac možností pre čerpanie grantov či lepšiu propagáciu regiónu.
Geopark Novohrad-Nógrád je podľa Anderkovej prvým na svete, ktorý zasahuje do dvoch štátov.
"Pokrýva územie spolu 91 obcí z toho je 28 na slovenskej strane hranice," dodala. Spoločný slovensko-maďarský projekt, ktorý začali pripravovať už od roku 2006, propaguje prírodné útvary mikroregiónov Medveš, Obručná a Velické jazerá na juhu stredného Slovenska či prírodné útvary v obciach Ipolytarnóc a Hollókő na maďarskej strane hranice. Starostovia obcí si od neho sľubujú prílev návštevníkov, ochrancovia prírody zasa lepšiu ochranu krajiny usmernením turistov.
Pribudne nové značenie zaujímavostí
Budovanie geoparku počíta napríklad s úpravou ďalšej časti zrúcaniny fiľakovského hradu či sprístupnením jaskyne v obci Mučín. Pribudnúť by malo aj nové značenie zaujímavostí a pamiatok či turistické chodníky.
Po zápise do európskej siete bude novohradský geopark v polovici apríla zapojený aj do celosvetovej siete geoparkov UNESCO.
Sieť európskych geoparkov založili v roku 2000 štyri národné geoparky z Grécka, Francúzska, Nemecka a Španielska a v súčasnosti má viac ako tri desiatky členov. V susednom Česku patrí do siete Český raj, na Slovensku sa o zápis uchádza aj Geopark Banská Štiavnica.