FIĽAKOVO. Juhoslovenské pohraničné hrady budú mať zrejme svoje združenie, ktoré by im umožnilo prilákať viac turistov a zachrániť niektoré najviac chátrajúce pamiatky.
Zviditeľniť by sa mohli aj menšie hrady
Na prvom stretnutí záujemcov o vytvorenie takzvaného klastra sa dnes vo Fiľakove stretlo asi 30 zástupcov samospráv, občianskych združení a odborníkov, povedal dneS riaditeľ Hradného múzea vo Fiľakove Attila Agócs.
"O založenie klastra pohraničných hradov je až nečakaný záujem," povedal Agócs. Združenie sa zo začiatku zameria najmä na propagáciu a spoluprácu správcov hradov s občianskymi aktivistami, postupne by malo pomáhať so záchranou hradov najmä menším obciam. "Menšie hrady nemajú príležitosti sa zviditeľniť, v niektorých prípadoch má obec vo svojom chotári zrúcaninu, ktorá dokonca nie je zapísaná do katastra a nemá majiteľa," dodal Agócs.
Slovensko-maďarská spolupráca
Súčasťou združenia by sa mali okrem iných stať aj hrady Šomoška, Fiľakovo, Modrý Kameň, Slanec, Turňa či Veľký Kamenec. Po založení bude klaster spolupracovať s podobným združením na maďarskej strane hranice, do ktorého sa spojilo 24 severomaďarských hradov, medzi nimi aj známe pamiatky Eger, Nógrád, Sárospatak, Diósgyőr či Hollókő.
Projekt združenia pohraničných hradov južného Slovenska počíta v budúcnosti aj s registráciou "Cesty pohraničných hradov" vedúcej súčasne na severe Maďarska a na juhu Slovenska, ktorá by mohla byť uznaná aj Radou Európy.