LUČENEC. Ronald Janeček, prezývaný Rony, má iba trinásť rokov, no je nesporne veľkým talentom. Do povedomia slovenskej verejnosti sa dostal začiatkom minulého roka v televíznej šou Slovensko má talent, kde zaujal svojou bravúrnou hrou na elektrickú gitaru. Hoci vo finále skončil na deviatom mieste, klub jeho fanúšikov sa rozrástol. Rony hovorí, že už by sa do podobnej súťaže nikdy neprihlásil. Stačilo mu. Hrania sa však nevzdal. Príležitostí predviesť sa má dosť a zbiera jedno ocenenie za druhým. Vystupuje nielen sólový hráč, ale aj v kapele Rocksanna.
Zahrá aj Bacha či Chopina
„Do súťaže Slovensko má talent sme sa pôvodne prihlásili so skupinou Rocksanna. Nakoniec som súťažil sám," hovorí Lučenčan. Po súťaži sa toho vraj dosť zmenilo.
„Skupina Rocksana už má iné obsadenie. Z pôvodnej zostavy sme zostali len ja a môj brat Aďo, ktorý hrá na bicích. Rocksanna mala svoje meno už aj predtým, ale to, že sme sa zúčastnili súťaže, nám pomohlo," tvrdí Rony. Skupina hrá na rôznych akciách po celom Slovensku. Sólový gitarista, ako sám tvrdí milovník hardrocku, je však iba jednou jeho tvárou. Na klasickej gitare zahrá aj Bacha či Chopina.
„Mám rád klasiku aj tvrdú hudbu. So skupinou sa vybláznim vo všetkých smeroch. Je to pre mňa koníček, zábava aj relax zároveň," vysvetľuje siedmak.
Rady jeho fanúšikov sa rozrastajú
Slávu mu priniesla aj klasika. „V marci som sa zúčastnil súťaže Talent novej Európy v Bratislave. Nadácia tam udeľovala granty na hudobné nástroje a jedno ocenenie som si prevzal aj ja. Zahral som si tu štyri klasické skladby, medzi inými aj Bacha. V Gibraltovciach som sa zúčastnil Gitarového festivalu, kde som vo svojej kategórii skončil už druhýkrát na prvom mieste," vyratúva skromne svoje úspechy mladý gitarista. Stačí si však prečítať reakcie na sociálnej sieti Facebook a hneď viete, že mu fandia všetky vekové generácie.
Talent zdedil po svojom otcovi. „Hrať som začal ako desaťročný, ani neviem ako. Na gitare hral aj môj otec. Gitaru som len tak náhodou zobral do ruky a už to išlo," spomína Rony, ktorý sa raz chce živiť hudbou profesionálne.
Dlhé vlasy k nemu patria
Hoci má Rony nesporný talent, za skvelými výsledkami sa skrývajú hodiny tréningu a driny. S obľubou si zahrá basketbal alebo si prevetrá hlavu na bicykli. „No väčšinu času trávim s gitarou. Do Základnej umeleckej školy vo Zvolene chodím raz týždenne. Okrem toho máme skúšky s kapelou a veľa hrám aj sám. Pred vystúpením či koncertom sa skúšky zintenzívňujú. Niekedy si len ťažko hľadám čas na učenie," vysvetľuje Rony, ktorému sa škola snaží maximálne vyjsť v ústrety a jeho talent podporuje. Nad poslednou otázkou, prečo má také dlhé vlasy, sa len pousmeje. „Veď predsa musím niečím krútiť na koncertoch. Bez vlasov by to jednoducho nešlo," vysvetľuje Rony.