Projekty terénnej sociálnej práce na juhu Banskobystrického kraja sa osvedčili. V Hontianskych Nemciach sociálni pracovníci s mladými Rómkami úspešne rozbehli školu varenia a tanca. V Čelovciach nezamestnaní vykonávajú takmer všetky činnosti spojené s obn
ovou obce.
HONTIANSKE NEMCE/ČELOVCE. Projekty terénnej sociálnej práce na pomoc marginalizovaným skupinám obyvateľstva, ktoré podporila Európska únia prostredníctvom Fondu sociálneho rozvoja, pomáhajú začleňovať do spoločnosti stovky nezamestnaných na juhu Banskobystrického kraja.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Starostovia aj primátori sú spokojní
Výsledky si pochvaľujú nielen starostovia a primátori miest a obcí, kde sa projekty realizujú, terénni sociálni pracovníci, ale aj ľudia bez práce, ktorých sa projekty priamo dotýkajú.
"Pomáhali sme približne 750 nezamestnaným, prevažne z radov rómskeho obyvateľstva, a to najmä s vyplňovaním tlačív smerom k úradom," povedal asistent terénneho sociálneho pracovníka v Detve Jaroslav Oláh. Riešili však aj ich problémy s bývaním, zamestnanosťou, zdravotníckou starostlivosťou či školskou dochádzkou detí. V ich mene sa obracali aj na magistrát, a to v prípade, že bolo treba riešiť splácanie nájmu, alebo pri vypisovaní žiadostí o sociálnu podporu. "Niekoľko z nich sa nám podarilo aj krátkodobo zamestnať," dodal Oláh.
Mesto ako zriaďovateľ kancelárie terénnej sociálnej práce získalo na tento dvojročný projekt nenávratný finančný príspevok vo výške viac ako 45.585 eur. Spoluúčasť mesta tvorila 2399 eur. Podľa Oláha v súčasnosti kancelária funguje v tzv. krízovom režime, len s jedným asistentom. Mesto však podalo nový projekt na
jej ďalšie fungovanie. Výsledky by mali byť známe v polovici roku.
Spolužitie v obci sa zlepšilo
V polovici je v súčasnosti dvojročný projekt terénnej sociálnej práce v obci Hontianske Nemce v okrese Krupina. Do projektu je zapojených 163 nezamestnaných, čo je zhruba 90 percent všetkých nezamestnaných v obci. Približne polovicu tvoria Rómovia z osady Žálištie.
"Riešime najmä záškoláctvo detí a pomáhame pri administratívnych úkonoch smerom k úradom," povedala asistentka terénneho sociálneho pracovníka Anna Frčková. "S mladými Rómkami sme úspešne rozbehli školu varenia a tanečnú školu," dodala.
Na projekt sociálnej inklúzie získala obec 32.706 eur z Európskeho sociálneho fondu. "Po tom, ako sme s Rómami začali každodenne pracovať, zlepšilo sa aj spolužitie v obci," podotkla pracovníčka.
Pozitívna odozva medzi nezamestnanými
Dvojročný projekt terénnej sociálnej práce v obci Čelovce v okrese Veľký Krtíš bude končiť v septembri. "Prvý takýto projekt sme zrealizovali už v rokoch 2005 až 2007," povedala starostka Diana Mišková. "Keďže medzi nezamestnanými sa stretol s veľkou odozvou, vypracovali sme ďalší projekt, ktorý práve vrcholí," dodala.
Obec už podala nový projekt, aby sa dodržala kontinuita. V dedine dnes žije 440 ľudí, z toho je asi 260 Rómov. Až dve tretiny aktívneho obyvateľstva je bez práce. "Počet obyvateľov sa za uplynulé roky výrazne nezmenil, ale zmenila sa ich štruktúra," pripomenula starostka. Vlani totiž počet rómskych spoluobčanov prvý raz presiahol 50 percent z celkového počtu všetkých obyvateľov. S asi 130 nezamestnanými pracujú v Čelovciach traja sociálni
pracovníci. Robí sa najmä na čistení a zveľaďovaní obce. Nezamestnaní však vykonávajú takmer všetky činnosti, ktoré sú spojené s obnovou obce.