PLEŠ. Na predajnej prehliadke plemenných baranov v Pleši sa v sobotu stretli nielen šiesti chovatelia, ale aj skupinky zvedavcov. Prehliadku už po tretíkrát usporiadal farmár Július Šándor, ktorý je zároveň členom predstavenstva Zväzu chovateľov oviec a kôz na Slovensku.
Komisia to nemala ľahké
„Kedysi sa konali podobné trhy v Kremničke pri Banskej Bystrici. Neskôr zanikli a nakoľko v južnom regióne sme nemali nič podobné, rozhodli sme sa ich premiérovo usporiadať práve tu," hovorí Július.
V Pleši sa stretli len výstavné kusy baranov. Hodnotila ich výberová komisia, ktorá to vôbec nemala ľahké. Urastené boli naozaj všetky. „Dnes ukázalo svoje zvieratá šesť chovateľov. No nejde len o to, aby ich niekto kúpil. Ovčiarstvo má na Slovensku tradíciu a my ho chceme zachovať aj pre budúce pokolenia," vysvetľuje organizátor, ktorý na ekologickej farme chová ovce, jahňatá i barany.
Šľachtenie je vyššia chovateľská úroveň
So svojím chovom sa v Pleši popýšil aj Vladimír Murín, konateľ spoločnosti Agro Insemas, s.r.o. Ratka. „Prišiel som sem ukázať náš chov a niečo aj kúpiť," hovorí Murín. Predstavil sedem oviec, z ktorých tri patria do šľachtiteľského druhu Lakon. „Šľachtenie je už vyššia chovateľská úroveň a ak chceme dosahovať dobré výsledky, musíme sa zaoberať aj touto prácou. Aby sme prostredníctvom selektovania jednotlivých zvierat dokázali zvýšiť ich úžitkovosť," tvrdí farmár.
Základom hodnotenia je botanický kľúč
Úlohou sedemčlennej výberovej komisie bolo ohodnotiť jednotlivé kusy. Tá bola menovaná ministerstvom poľnohospodárstva.
„Základnom hodnotenia je bonitačný kľúč, podľa ktorého hodnotíme plodnosť, intenzitu rastu a hmotnosť v jednom roku. Priamo hodnotíme vlnu, exteriér a sekundárne pohlavné znaky," informuje Milan Margetín, predseda výberovej komisie. V Pleši bola z jednotlivých chovov vystavená elita. „Dnes sú tu prezentované len tie najlepšie kusy. Aj medzi nimi sa však nájde vada a taký jedinec musí byť z chovu vylúčený," vysvetľuje Margetín. Na záver komisia vyhlásila šampióna. Najlepším z najlepších sa stal Berrichone du Cher z Veľkých Teriakoviec.
Hoci ovčiarstvu sa venujú aj ženy, je to viac výsada mužov. Rodák Štefan Kolár sa pamätá na časy, keď ich bolo na okolitých lúkach aj tisíc. „Môj otec bol bača, no postupne táto profesia zaniká, praví bačovia už asi vymreli," zamyslí sa pán Kolár. „Ovce boli kedysi chované pre trojaký úžitok - pre vlnu, mlieko a mäso," vysvetľuje pán Kolár. Jemu sa najviac páčili ovce druhu Merino, ktoré prezentovalo Agrodružstvo Turňa.
Pre deti to bol zážitok
Najväčší zážitok však mali samotné deti. Pri každom predvedenom kuse zažiarili oči aj päťročnému Sabóčkovi Tóthovi z Radzoviec. „Prišiel som sem so strýkom. Ten tiež chová ovečky, má ich okolo tridsať. Chodím ich k nemu pozerať. Tu sa mi najviac páčia tie veľké a huňaté," priznal sa nám Sabóčko, ktorý prišiel na výstavu po prvýkrát, no určite nie naposledy.