RIMAVSKÁ SOBOTA. V rímskokatolíckom kostole svätého Jána Krstiteľa je uložená relikvia blahoslavenej Zdenky Schelingovej. Veriacim dáva nádej, modlia sa pri nej a prosia o pomoc. „Relikviu vystavujeme po svätej omši a vždy v tridsiaty deň mesiaca na hlavnom oltári," hovorí Ištván Vadkerti, miestny farár. Ľudia veria v zázračnú moc mučeníčky katolíckej cirkvi.
„Každý deň vidím pri relikvii štyroch alebo piatich veriacich, ktorí sa pri nej modlia. Ľudia veria, že im jej orodovanie u Boha pomôže," vysvetľuje Vadkerti, ktorý je v tunajšej farnosti len krátko. Jeho predchodca Jozef Dluhoš vraj toho vedel o blahoslavenej Zdenke viac.
Komunisti ju dostali do väzenia
Sestra Zdenka sa narodila v Opave. Pri krste dostala meno Cecília. Jej rodičia boli veriaci a aj deti učili náboženstvu. Keď mala Zdenka pätnásť rokov, odišla do kláštora. Po absolvovaní zdravotnej školy najskôr pracovala ako ošetrovateľka v Humennom a neskôr v Bratislave. Milovala chorých a tí ju mali radi.
„Po roku 1948 začali komunisti prenasledovať katolícku cirkev. Zdenka však vlastnú kresťanskú vieru nezradila a v roku 1952 pomohla pri úteku väznenému katolíckemu kňazovi. Zatkli ju a mučili. Odsúdili ju na dvanásť rokov väzenia a desať rokov straty občianskych práv za údajnú velezdradu," približuje osud mučeníčky miestny farár. Zdenka statočne znášala väzenie. Keďže vážne ochorela o tri roky ju prepustili v rámci amnestie. Zomrela mladá, mala len 39 rokov. V roku 2003 ju pápež Ján Pavol II. v Bratislave vyhlásil za blahoslavenú.
Pri relikvii je aj pamätná kniha
Pre veriacich je viac ako mučeníčka, je pre nich povzbudením a nádejou na uzdravenie. „Do kostola chodievam často a pri relikvii svätej Zdenky sa vždy pomodlím. Prosím ju o pokoj vo svete, ale orodujem aj za svoju rodinu, deti a vnúčatá, za ich zdravie. Pomáha nám a budem sa k nej modliť naďalej," hovorí pani Rozália Václaviková z Rimavskej Soboty.
Pri relikvii je aj pamätná kniha, kde môžu veriaci zanechať svätici odkaz. V knihe sú väčšinou prosby o pomoc a zdravie nielen v súkromnom, ale aj v pracovnom živote. Sú tam prosby veriacich nielen z Gemera a Novohradu, ale z celého Slovenska. V knihe sú aj poďakovania za vyslyšané prosby.