NÁMESTOVO. Keď sa v sobotu večer ozývali z foyer Domu kultúry v Námestove (DKN) zvuky džungle, sotvakto by ich spájal s XX. Námestovskými hudobnými slávnosťami, zameranými na chrámové zborové piesne.
A predsa - hlasy víťazného zboru Warszaw School Of Economics´ Choir z Varšavy akoby preniesli do DKN kus tropického pralesa. Svojou radosťou a temperamentným prejavom zlákali aj spevákov z konkurenčných zborov.
Stoja na nadšencoch
Chrámový zborový repertoár je už dvadsať rokov rok čo rok hlavnou náplňou Námestovských hudobných slávností. Kostolom sv. Šimona a Júdu v Námestove minulú sobotu zneli chrámové skladby z obdobia renesancie, romantizmu a baroka.
Ako povedal jeden z porotcov, dirigent Pavol Tužinský - profesor pedagogickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici - tohtoročné Námestovské hudobné slávnosti boli ojedinelé už len tým, že sú dvadsiate, pretože v súčasnosti množstvo podobných podujatí postupne zaniká: „Dnes sme boli svedkom toho, že zázraky sa ešte dejú. Pretože nájsť na Slovensku hudobný festival, ktorý by pretrvával dvadsať rokov, a po celý čas mal stúpajúcu úroveň, to je naozaj zázrak. A nie je to malý zázrak, ale veľký, navyše v takých podmienkach, aké má plnohodnotná kultúra na Slovensku.
Udomácňujú sa
Po celých 20 rokov je súčasťou NHS rodák z Námestova, dirigent Milan Kolena. Bol pri tom, keď v eufórii uvoľnenia po nežnej revolúcii festival vznikal a profiloval sa, bol pri tom, keď rástol, i pri tom, keď festival oslávil dvadsiate narodeniny.
„Za ten čas sa v Námestove stretli desiatky chorálových zborov z celého sveta, s mnohými sme v styku stále, pretože si odtiaľto odniesli nezabudnuteľné, krásne spomienky, ako napríklad mládežnícky zbor zo Švédska, či mladí Fíni. Súhlasím s kolegom, že je to zázrak," hovorí Milan Kolena. Chodím na rôzne festivaly tohto druhu po svete, takže môžem porovnávať. Podobný ako ten náš je napríklad svetoznámy festival v talianskej Lorete. A môžem povedať, že je to porovnateľné s naším aj úrovňou, pretože spevácke zbory pulzujú po svete, cieľavedome si vyberajú programy a vystúpenia, ktorých sa zúčastnia. Dnes je Európa taká otvorená, že zbory sa na obľúbených miestach a festivaloch priam „udomácňujú", vracajú sa tam, kde sa cítili najlepšie. Som neobyčajne rád, že to platí aj o našom námestovskom festivale. Náročný sakrálny repertoár je totiž základom pre kvalitatívny rast speváckych zborov."
Umelecký riaditeľ Námestovských hudobných slávností, doktor umenia Milan Kolena (vpravo).
Mladí diváci - nádej do budúcna
Predsedu poroty Czeslawa Freunda na tohtoročných NHS najviac zaujal víťazný zbor z varšavskej ekonomickej univerzity. „Nezaujal ma preto, že bol najväčší, ale svojou ambicióznosťou, tým, že ponúkol veľmi náročný repertoár v priam virtuóznom podaní. To dokážu naozaj len ľudia, ktorí hudbu milujú a s otvoreným srdcom ju rozdávajú ďalej. Mimochodom, všimli ste si, kto sledoval náš záverečný koncert z chórusu a kto najviac tlieskal? Samí mladí ľudia. Je to pre nás veľmi milé prekvapenie a nádej do budúcnosti. A tiež odmena pre tunajších organizátorov, ktorí to v ťažkých časoch nevzdali a vytrvali. Ich buldočiu vytrvalosť a dielo charakterizuje jediné slovo: obdivuhodné."
Víťazný zbor z Poľska.
Organizátormi festivalu sú každoročne Mesto Námestovo, Dom kultúry Námestovo, Biskupský úrad v Spišskej Kapitule a farský úrad v Námestove.
Zlaté pásmo: Warszaw School Of Economics´ Choir, Varšava, dirigent Tomasz Hynek (Poľsko)
Strieborné pásmo: Childrenś Choir Cantica Of Kaunas (Litva)
Akademický spevácky zbor Tempus, Bratislava (Slovensko)
Bronzové pásmo: Male Choir Echo, Grudziandz (Poľsko)