LUČENEC. Maturanti už majú akademický týždeň za sebou a čochvíľa sa postavia pred maturitnú komisiu. Nás zaujímalo, akú cestu si vyberú po zložení skúšky z dospelosti. Odpovede stredoškolákov boli rôzne. Niektorí sú rozhodnutí ďalej študovať, iní zas skúsiť šťastie v zahraničí.
Prácu v zahraničí si už vyskúšali
Na Hotelovej akadémii sme v piatej A triede zastihli dvadsať-štyri študentov. Štrnásti z nich si podali prihlášku na vysokú školu. „Dnes je ťažké nájsť si zamestnanie. Tento fakt zavážil pri mojom rozhodovaní, kam ďalej. Radšej som si podala prihlášku na Ekonomickú fakultu v Banskej Bystrici a Poľnohospodársku fakultu v Nitre. Lepšie je študovať, ako skončiť na úrade práce," myslí si Radka Ozgýnová. Jej spolužiačka Danka Najová je rozhodnutá študovať na vysokej škole až o rok. „Rok chcem pracovať a zarobiť si nejaké peniaze," tvrdí Danka. Zoltán Mihály je jeden z mála tých, ktorí chcú ostať na Slovensku. „Bavia ma počítače a rád by som si našiel prácu v tejto oblasti," hovorí Zoltán.
Zamestnanie v zahraničí láka väčšinu stredoškolákov. „Sú tam lepšie pracovné príležitosti a aj vyššie mzdy," tvrdí Veronika Ľuptáková. Niektorí z nich si už pracovný pomer v zahraničí vyskúšali. Škola im sprostredkovala štúdium a aj brigádu. „Päť mesiacov som pracovala v hoteli na Cypre. Bola to pre mňa veľmi cenná skúsenosť. Teraz by som však chcela ísť študovať manažment do Prešova," hovorí Ingrid Sabolíková. Ostatní jej spolužiaci sa zhodli v tom, že náš región je chudobný na pracovné príležitosti a možnosť uplatniť sa tu je pre nich minimálna.
Gymnazisti chcú ísť študovať
Gymnazisti z Gymnázia Boženy Slančíkovej Timravy v Lučenci si všetci podali prihlášky na vysoké školy.
„Rád by som šiel na medicínu a pre istotu som si podal viac prihlášok. Neurochirurgia je to, čím by som sa chcel v budúcnosti živiť," vysvetľuje Ján Tužinský zo štvrtej A triedy. Jeho kamarát Peter Zubáč si podal prihlášku na Farmaceutickú fakultu v Bratislave a na Veterinárnu a farmaceutickú univerzitu v Brne.
„Latinčinu musím mať v malíčku, a preto jej momentálne venujem najviac času," hovorí Peter. Viera Lapinová si ešte predtým, ako začne študovať, vyskúša brigádu v Írsku. Katarínu Kovaličovú už na vysokú školu prijali. „Idem na architektúru na Slovenskú technickú univerzitu v Bratislave," tvrdí Katka. Študenti sa zhodli v tom, že podávanie prihlášok nie je lacnou záležitosťou. Za najdrahšiu zaplatili až sedemdesiat eur. V českých školách je to vraj lacnejšie. Prihláška tam stojí približne štyristo českých korún.
Niektorí chcú študovať, iní pracovať
Marek Budáč zloží skúšku z dospelosti na Obchodnej akadémii v Lučenci. „Chcem si nájsť zamestnanie a zarábať," hovorí Marek zo štvrtej B. Jeho spolužiaka Michala Dibalu zaujímajú autá. Aj preto si podal prihlášku na Technickú univerzitu v Košiciach. Mirku Gubániovú zlákal pedagogický smer. Prihlášku si podala na Univerzitu Mateja Belu v Banskej Bystrici. Monika Jakubecová rozmýšľa pragmaticky. „Ak ma nezoberú na výšku, rozhodne neostanem na Slovensku, ale pôjdem pracovať do zahraničia," tvrdí 19-ročná slečna.