Niektorí z nich sa zúčastnili aj protestu pred Úradom vlády SR.
RIMAVSKÁ SOBOTA/LUČENEC. Vláda okresala rozpočty základným umeleckým školám a centrám voľného času (CVČ). Učitelia i pracovníci centier tvrdia, že týmto krokom ohrozila ich existenciu. Ak im nepomôžu ich zriaďovatelia, teda obce a mestá, môže sa stať, že deti, ktoré ich navštevujú, sa ocitnú na ulici.
Odborná diskusia chýbala
CVČ Relax v Rimavskej Sobote má vyše 840 členov. So zmenami je Eva Greisigerová, riaditeľka centra, nespokojná. „K 15. septembru sme nahlásili počet detí v centre. Z toho sa vypočítaval príspevok. Pôvodný koeficient 5, ktorým sa počet násobil, bol už raz znížený na 3,7. Teraz podľa aktualizovanej novely dosiahol hranicu 1,1, čo je len asi tretina. Z týchto peňazí od štátu fungujeme. Ak nám ich ešte znížia, bude naša situácia veľmi ťažká," hovorí riaditeľka.
„V podstate nebudeme mať z čoho fungovať. Nebudeme mať priestory a ani pedagógov. V centrách majú deti možnosť vzdelávať sa, chodiť do rôznych krúžkov. Svoj voľný čas trávia zmysluplne. Naša likvidácia by znamenala, že tieto deti sa ocitnú na ulici," dodá Greisigerová.
Dostanú tretinu peňazí
V praxi bude novela zákona znamenať to, že mesto ako zriadovateľ dostane na činnosť centier i škôl tretinu peňazí oproti súčasnosti. „Je to likvidačná zmena. Určite sa to nemalo riešiť takýmto spôsobom. Ak aj niektoré centrá umelo navyšovali počet detí, išlo o zlyhanie kontroly. Novelou potrestali aj tých, ktorí boli nevinní," myslí si Greisigerová. Za vážne obmedzenie považuje riaditeľka aj zrušenie príspevku pre osoby staršie ako štrnásť rokov, hoci centrum navštevujú mladí ľudia do tridsať rokov.
Štát už jednému členovi neprispeje na viacero aktivít. Je pritom normálne, že nadaní žiaci kombinujú viacero krúžkov. Pracovníci z CVČ Relax vycestovali minulý týždeň aj do Bratislavy aby protestovali pred Úradom vlády SR proti pripravovanému okresaniu ich rozpočtov. „Všetko sa to zomlelo narýchlo. Vláda prijala novelu bez akejkoľvek odbornej diskusie. Budeme však bojovať ďalej, spísali sme petíciu, požiadali o pomoc ľudí a verím, že spoločnými silami dosiahneme zmenu," hovorí riaditeľka centra.
Legislatíva plná dier
Jana Murgašová, riaditeľka CVČ Magnet v Lučenci, je optimistka. Verí, že centru pomôže mesto. „Nečudujem sa vláde, že toto nariadenie schválila. V našom štáte vznikla situácia, kedy sa kríza, chabá legislatíva plná dier, stále menší výber podielových daní, na ktorých sú CVČ závislé, ale aj umelé navyšovanie počtu detí centrami stala neudržateľnou. Chybou však je, že to urobili bez odbornej diskusie. Naša existencia bude závisieť od zriaďovateľa. Náš rozpočet tvorí viacero zdrojov - príspevok od štátu podľa koeficientu, príspevok od rodičov ako čiastočná úhrada nákladov spojených so záujmovou činnosťou a príspevok z mestského rozpočtu. Verím, že mesto nebude príspevok znižovať a nájde pre nás dostatok financií, aby sme nemuseli redukovať niektoré naše činnosti a stav zamestnancov" nádejá sa Murgašová. Podľa nariadenia bude štát prispievať len na deti od päť do štrnásť rokov s trvalým pobytom na území daného mesta alebo obce.
„Do nášho centra chodia aj staršie ročníky ako štrnásťroční, v zmysle zákona. Nedokázala by som poslať preč ani jedno dieťa. Príspevok však bude počítaný na počet detí s trvalým pobytom v meste bez rozdielu, či do centra chodia alebo nie" hovorí Murgašová. Protestu v Bratislave sa Lučenčania nezúčastnili. „Nemyslím si, že je to riešenie, ktoré nám pomôže. Skôr je potrebné hovoriť so zriaďovateľom centra, rodičovskou verejnosťou či mestskými poslancami. Do petície sa však zapojíme," dodá riaditeľka.
Šetriace opatrenie
Nariadením, ktoré bolo schválené 19. mája, sa mení a dopĺňa Nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 668/2004 Z.z. o rozdeľovaní výnosu dane z príjmov územnej samospráve. Podľa neho dostávajú CVČ, školské kluby detí a strediská záujmovej činnosti peniaze na svoje aktivity. Výšku príspevku na jedného člena určuje každoročne ministerstvo školstva a peniaze posiela obci, v ktorej je centrum zriadené. Návrh ministra financií Jána Počiatka (Smer) má zamedziť neúmernému zvyšovaniu peňazí pre ne.
„Predložený návrh rieši problém výrazného nárastu objemu finančných prostriedkov v prospech záujmovej činnosti, na ťarchu materských škôl, základných umeleckých škôl, jazykových škôl, školských jedální a ďalších originálnych kompetencií obcí a miest v oblasti školstva," stojí v dôvodovej správe vládneho návrhu. V súčasnosti dostávalo mesto príspevok bez ohľadu na trvalý pobyt členov centra. Problémom bolo podľa nariadenia aj vytváranie vysunutých pracovísk v iných mestách a obciach a zvyšovanie počtu členov centier, čo znamenalo väčší príjem pre obec z podielových daní.
Predložili vlastnú verziu
Podľa kontroly Združenia miest a obcí Slovenska sa systém zneužíval viacnásobným prihlasovaním členov. Zlá je podľa nariadenia aj vysoká veková hranica, príspevok dostalo centrum na člena do 30 rokov. To sú v skratke dôvody „neprimeraného nárastu" peňazí pre voľnočasové aktivity, ktoré chce ministerstvo okresať. Po novom dostanú peniaze na záujmové vzdelávanie aj obce, ktoré nemajú na svojom území zriadené žiadne centrá voľného času alebo školské strediská záujmovej činnosti. Centrá predložili v pripomienkovom konaní vlastnú verziu návrhu, ale bez úspechu.