Šoltýske hrozí zánik. Zo 129 obyvateľov je až 85 percent dôchodcov. Starostku Slávku Škvareniakovú trápi aj stenčujúci sa prísun podielových daní pre obec.
ŠOLTÝSKA. Až 85 percent obyvateľov v dôchodkovom veku, minimálny výber miestnych daní a absencia rozvojových projektov - to všetko sú faktory, ktoré môžu už o niekoľko rokov úplne vyľudniť obec Šoltýska v okrese Poltár.
Dedina sa vyľudňuje
Dedina, ležiaca v malom údolí neďaleko Kokavy nad Rimavicou, má dnes 129 obyvateľov. V 70. rokoch uplynulého storočia, keď v objekte terajšieho obecného úradu fungovala aj škola, ich tam malo trvalý pobyt viac ako 400. Ešte v roku 2001, pri poslednom sčítaní obyvateľstva ich v dedine žilo 165. Podľa starostky Slávky Škvareniakovej školopovinné detí sú v obci len štyri. Chodia do školy v Kokave nad Rimavicou. Na trvalý pobyt sa v dedine nedávno síce zapísala jedna rodina, tá tam ale bývala už niekoľko rokov.
Starostka hovorí, že osud dediny je už zrejme nezvratný. Možno už o desať rokov bude v Šoltýske žiť len polovica dnešného obyvateľstva.
"Ešte pred piatimi rokmi sa veľa hovorilo o projekte novej vodnej elektrárne na rieke Ipeľ, ktorej výstavba by pozdvihla život v dedine. Slovenské elektrárne (SE) však projekt utlmili a tak sa napokon vôbec nemusí realizovať," uviedla Škvareniaková. Investor dokonca priniesol do obce makety novej dediny, ktorá mala vyrásť na kopcoch medzi Šoltýskou a neďalekou obcou Ďubákovo.
Za máj obec dostala od štátu len 580 eur
Vedenie obce za uplynulé štyri roky zrekonštruovalo dom smútku, obnovilo verejné osvetlenie a obecný rozhlas, v spolupráci s SE vybudovalo aj novú autobusovú zastávku. Len nedávno dokončili aj obnovu obecného úradu. Všetko však z prispenia štátu či vyššieho územného celku.
Starostku dnes stále viac trápi najmä stenčujúci sa prísun podielových daní pre obec. Za máj dostali od štátu len 580 eur, čo bolo až o 80 percent menej ako vlani. Pritom musia platiť energie, telefón, vývoz odpadu, dve opatrovateľky. Keď to vyúčtujú, nevyjde už na plat starostky. Východisko z neľahkej situácie vidia len v spájaní malých obcí.