ZÁKAMENNÉ. O dvanástej šili závesy, o druhej fugovali obkladačky v šatniach. Prvý júnový štvrtok sa do kroniky polyfunčného domu kultúry zapíše veľkými písmenami. Slovenské komorné divadlo z Martina tam odohralo vôbec prvé divadelné predstavenie. Divácky úspešný titul 1+1=3, ktorý sa v metropole Turca zvykne vypredať za pol dňa, prilákal do novučičkých priestorov zákamenského kulturáku bezmála 500 ľudí.
„S riaditeľom divadla Františkom Výrostkom sme dlhoroční priatelia. Dvakrát do roka chodieva plný autobus zo Zákamenného za kultúrou do Martina. Možnosť nakuknúť do zákulisia je pre našich ľudí zážitkom. Sme radi, že sme mohli Martinčanov privítať aj u nás a oplatiť im ich pohostinnosť," povedal starosta Milan Vrábeľ.
Divadelnej premiére v Zákamennom predchádzalo prestrihnutie pásky.
Účet: 1,46 milióna eur
Viac ako 150 ľudí sa na parkete starého kultúrneho domu tlačilo. A tak sa samospráva rozhodla postaviť nový. Počítala s peniazmi z eurofondov, no nakoniec si ho musela postaviť za vlastné. „Po materskej škole a obecnom úrade je kultúrny dom posledným, tretím objektom komplexu. V prvom programovacom období sme žiadali peniaze na jeho dostavbu, no nepochodili sme. Posúdili ho ako samostatný objekt. V roku 2006 sme začali stavať. V snahe dostať sa k peniazom v nasledujúcom programovacom období sme uzavreli družbu s moravskou obcou. Žiadostí bolo veľa, únia preto podporila iba zrkadlové projekty. A družobná obec dokončila výstavbu kultúrneho domu rok pred nami," hovorí zákamenský starosta.
Obec do výstavby investovala 1,46 milióna eur, v prepočte na koruny, 44 miliónov. A to ešte ušetrila vďaka priateľským vzťahom. Štyri kamióny slávneho talianskeho mramoru z toskánskej Carrary doviezla za cenu, za akú by u nás nekúpila ani parkety.
Na rade je kuchyňa
Dvere, žalúzie, opony, stoly a stoličky. Na viac toho roku zatiaľ nevyšlo. Z rozpočtu vyčlenili na nákup zariadenia do kultúrneho domu 190-tisíc eur. Pre nenaplnené príjmy sa zrejme skreše. „V máji som sa zamyslel, či vôbec viem počítať. Z podielových daní sme namiesto 80-tisíc dostali 26 500 eur. Je to prepad," povedal Milan Vrábeľ. Volí preto radšej opatrnosť. Aj keď bez kuchyne funguje kultúrny dom viac-menej provizórne. Prví svadobčania, ktorí sa tu zabávali zdarma, varili v starom kulturáku. Ďalší si jedlo dovezú. Taniere i príbory sú, no kuchyňa za zhruba 33-tisíc eur musí počkať. „Musíme si byť istí, že to utiahneme."
Spodnú časť so samostatným vchodom vrátane fitnes centra a sauny chce obec dokončiť v spolupráci so súkromným sektorom. Starý kultúrny dom neostane prázdny. Pôsobí tam základná umelecká škola i miestny folklórny súbor. Pre svadby museli ísť ich aktivity občas bokom. Kultúrni nadšenci v najväčšej oravskej obci si teraz prišli na svoje. Vďaka novému kultúrnemu stánku je pre všetkých konečne dosť miesta.