Kritická situácia vo financovaní miest a obcí ohrozuje vykonávanie základných funkcií a úloh samosprávy. Združenie miest a obcí Gemera a Malohontu, ktoré dnes zasadalo v Klenovci, vyzýva vládu a ministerstvo financií k okamžitému riešeniu.
KLENOVEC. Združenie miest a obcí Gemera a Malohontu (ZMOGaM) na dnešnom zasadnutí v Klenovci v Rimavskosobotskom okrese označilo situáciu miestnych samospráv za kritickú v dôsledku výpadku výnosu podielových daní a 15 starostov spolu s primátorom Hnúšte napísalo list, ktorý zašle vláde SR a ministerstvu financií.
Samosprávy nutne potrebujú viac peňazí
Rada regionálneho ZMOGaM konštatuje veľmi zložitú situáciu vo financovaní miest a obcí, ktorá ohrozuje vykonávanie základných funkcií a úloh samosprávy.
„Vyzývame na okamžité riešenie tejto kritickej situácie a naplnenie výpadku financií v záujme zachovania štandardu poskytovaných služieb pre našich obyvateľov. Samospráva nemôže dlhodobo riešiť problémy, ktoré patria do kompetencií organizácií riadených štátom, respektíve VÚC, ako sú cesty, vodohospodári, lesná správa, železnice a podobne," priblížil predseda ZMOGaM a primátor Hnúšte Michal Bagačka, podľa ktorého vypuklosť týchto problémov samosprávam v praxi potvrdili aj práce pri odstraňovaní následkov povodní v regióne.
Najmenej polovica obcí sa môže ocitnúť v nútenej správe
Ako uviedol starosta Lenky Marián Habovčík, ak sa nepriaznivá finančná situácia nezlepší, nasledujúci mesiac sa ocitne minimálne polovica obcí v regióne v nútenej správe. „Naša obec dostala z podielových daní od štátu 266 eur, čo je len 12 percent z obvyklej sumy, ktorú dostávame. Za tieto financie zaplatíme odvoz komunálneho odpadu a účet za telefón na obecnom úrade, nič iné. Všetky obce majú obrovské problémy a veľa faktúr nedokážeme vôbec uhradiť,“ vyhlásil starosta.
Podľa jeho slov sa mu nechce veriť, že výpadok z príjmu z podielových daní je až v takom vysokom objeme. „Nechápem správanie Ministerstva financií SR a ekonómov, ktorí to nevedia odhadnúť. Verím však, že sa situácia vyrieši, lebo takto sme len v neistote,“ potvrdil Habovčík a dodal, že samosprávy suplujú štát, no financie na to nedostávajú.
ZMOGaM zastupuje najviac obcí v rámci Slovenska, a to 107, poznamenal Bagačka, ktorý verí, že nájdu u vlády SR ústretový prístup a spoločne vyriešia naliehavú požiadavku.