V Rimavskej Sobote na rokovaní mestského zastupiteľstva odsúhlasili zníženie počtu poslancov. V ostatných okresných mestách ich počet ostáva nezmenený. Platy poslancov sú rôzne. Najviac zarábajú v Lučenci. Mesačný príjem jedného môže dosiahnuť sumu až 446 eur.
LUČENEC/RIMAVSKÁ SOBOTA/VEĽKÝ KRTÍŠ/POLTÁR. V novom volebnom období 2010-2014 bude občanov Rimavskej Soboty v mestskom parlamente zastupovať 19 poslancov, v súčasnosti ich je 25. Zníženie počtu členov mestského zastupiteľstva odsúhlasili poslanci na svojom minulom rokovaní. Rimavská Sobota má aktuálne približne 23 600 obyvateľov, podľa platnej legislatívy môže mať teda mestské zastupiteľstvo 15 až 25 poslancov.
Za jedno zasadnutie dostáva poslanec 47 eur. „Niektorí poslanci sú zároveň členmi Mestskej rady, prípadne odborných komisií, za čo im prináleží odmena navyše," hovorí prednosta mestského úradu Ladislav Kovács.
Niektorí poslanci návrh podporili, iní nie
S návrhom zmeniť súčasný počet na 19 prišiel poslanec Ján Fiľo, rovnaký názor vyjadrili aj jeho kolegovia Tibor Pelle a Pavel Piliarik. Tento návrh napokon poslanci v hlasovaní odobrili. Každý z piatich volebných obvodov tak po novom bude mať minimálne o jedného poslanca menej, obvod Rožňavská - Šibeničný vrch - Sabová - Vinice - Bakta - Nižná Pokoradz príde o dvoch poslancov.
Poslanec Zsolt Főző, ktorý hlasoval proti, povedal, že podľa neho by malo v rimavskosobotskom mestskom parlamente sedieť aspoň 21 poslancov. „Hlavné však je, aby tu boli zodpovední ľudia, ktorí budú robiť pre mesto," dodal. Aj súčasný počet poslancov je podľa jeho slov prijateľný. „Je nás tu 25, to znamená 25 rôznych názorov, ktoré treba sformulovať, dať dokopy, čo je podľa môjho názoru dobré," vyjadril sa Főző.
Počet volebných obvodov sa v Rimavskej Sobote nezmenil
Alica Csobová zníženie počtu poslancov na 19 takisto nepodporila. „Aby boli poslanci bližšie k svojim voličom a mohli sa s nimi osobne stretávať a diskutovať o problémoch, je potrebné, aby ich bolo viac," povedala Csobová a dodala, že napríklad v jej volebnom obvode (Tomašová - Včelinec - Dúžavská cesta - Kurinec - Dúžava - Mojín) je veľmi veľa „roztrúse?ných" rodinných domov. „Ak sa zníži počet poslancov, padne na nich väčšia ťarcha, aby mohli kontakt s voličmi udržiavať aj naďalej," domnieva sa poslankyňa.
Počet volebných obvodov ostal nezmenený, poslanci budú zastupovať jednotlivé časti mesta v piatich volebných obvodoch. Voľby do obecných (mestských) zastupiteľstiev a voľby starostov (primátorov) miest a obcí sa budú konať v sobotu 27. novembra 2010.
Veľký Krtíš má 15 poslancov
V mestskom parlamente vo Veľkom Krtíši sedí 15 poslancov. „Od roku 2007, ako mestské zastupiteľstvo funguje v tomto zložení, nepadol žiaden návrh na zníženie tohto počtu," tvrdí hovorkyňa mesta Erika Ľavčoková. V meste žije 13-tisíc ľudí. Podľa prepočtov by teda mohol mať najmenej 13 a najviac 19 poslancov. Zástupcovia ľudu sú za svoju prácu platení štvrťročne. Keďže všetci tunajší poslanci sú zároveň aj členmi rôznych komisií, raz za tri mesiace dostanú odmenu vo výške 199 eur. Za rok si teda každý z nich prilepší o takmer 800 eur.
Poslanci v Poltári dostávajú 25 eur za zastupiteľstvo
Najmenšie okresné mesto Poltár má 6-tisíc obyvateľov. Tí si zvolili do tunajšieho parlamentu 13 poslancov. Na zasadnutí 30.júna rozhodli o tom, že aj na nasledujúce štyri roky sa ich počet nez-mení. „Myslím si, že o znížení sa ani neuvažovalo," hovorí František Krajčo, prednosta mestského úradu. Podľa prepočtov na počet obyvateľov môže mať Poltár 11 až 13 poslancov.
„Za každé zasadnutie má poslanec odmenu vo výške takmer 25 eur," hovorí Krajčo. Ak nepočítame odmeny za účasť v mestskej rade či v jednotlivých komisiách a počas roku sa nekoná žiadne mimoriadne zastupiteľstvo, za svoju ročnú robotu dostane poslanec 150 eur.
Poslanci v Lučenci zarábajú v rámci regiónu najviac
Byť poslancom v Lučenci je v porovnaní so susednými mestami výhodnejšie. Poslanec mestského zastupiteľstva dostáva každý mesiac 223 eur. K tejto sume si ďalšími 37 eurami prilepší každý člen zastupiteľstva za účasť na zasadnutí. Ak je poslanec zároveň členom Mestskej rady, dostáva k predchádzajúcej odmene ďalších 111 eur. Ak je zároveň predsedom komisie, dostáva k predchádzajúcim odmenám 74 eur. Ak je členom komisie mestského zastupiteľstva, poberá ďalších takmer 60 eur. To znamená, že najnižšia paušálna mesačná odmena poslanca, ktorý nie je členom rady, ani predsedom komisie a nezúčastní sa zasadnutia, je 282 eur. Ak je poslanec zároveň členom rady, predsedom komisie a zúčastní sa zasadnutia, patrí mu odmena 446 eur. Okresné mesto Lučenec bude mať aj v budúcom volebnom období 25 poslancov. Rozhodlo o tom zastupiteľstvo na svojom zasadnutí 15. júna.
„Návrh na zníženie počtu poslancov nikto nepredložil," povedala hovorkyňa mesta, Mária Šagátová. Mesto Lučenec by mohlo mať pokojne aj 15 poslancov. Tento minimálny počet členov zastupiteľstiev platí pre mestá s počtom obyvateľov od 20-tisíc do 50-tisíc. Lučenec má niečo vyše 27-tisíc obyvateľov. Daňových poplatníkov ročný plat jedného lučeneckého poslanca vyjde na takmer 2900 eur, aj to len v tom prípade, ak nie je členom rady, predsedom či členom komisie a mestské plénum zasadá šesťkrát ročne. V mestskom zastupiteľstve podľa na?šich zistení sú traja poslanci, ktorým mesačne mesto vypláca vyše 440 eur. Ak by mestský parlament mal len 15 poslancov, ročne by mesto ušetrilo 29 000 eur. „V rozpočte je na odmeny poslancov na tento rok schválených 124-tisíc eur," dodala Šagátová.