Nedeľa, 25. október, 2020 | Meniny má AurelKrížovkyKrížovky
CIEĽOM KOUČA KÉRYHO JE SKONČIŤ PO JESENI DO 10. MIESTA

Králiky umožnili Kalinovu zahrať si tretiu ligu

Z postupu do III. ligy sa netešia len Tisovčania. Dôvod na oslavu má aj Kalinovo. Po tom, ako Králiky ukončili svoju futbalovú púť v spomínanej súťaži, sa medzi treťoligistami ocitli aj zverenci lodivoda Miroslava Kéryho.

Tréner Miroslav Kéry sľubuje tvrdú prípravu, III. liga je pre neho veľkou výzvou.Tréner Miroslav Kéry sľubuje tvrdú prípravu, III. liga je pre neho veľkou výzvou. (Zdroj: MARCELA BALLOVÁ)

KALINOVO. Počas zimnej prípravy sa kormidla kalinovského Baníka chopil známy futbalový kouč s bohatými hráčskymi skúsenosťami Miroslav Kéry. Futbalovej verejnosti je známy i zo svojho nedávneho „prezidentovania" v LAFC Lučenec. Po jeho príchode do Kalinova mužstvo zaznamenalo raketový štart a rýchlo sa vyšplhalo zo 7. priečky štvrtoligovej tabuľky smerom nahor. V jarnej časti sa po 24. kole dokonca ocitlo na 1. mieste. O návrate do Kalinova, futbalovej jari i ďalších plánoch sme sa porozprávali s koučom Miroslavom Kérym.

Skryť Vypnúť reklamu

Po zimnej prestávke ste sa ujali kormidla kalinovského Baníka, v ktorom ste pôsobili už aj v minulosti. Čo rozhodlo o tom, že ste tu opäť zakotvili?

- Na začiatok musím podotknúť, že som z Kalinova odišiel v podstate nedobrovoľne. Prerábali sme naše nové bývanie a viete, akí sú stavbári. Všetko sa nám posúvalo a prichádzali nečakané komplikácie. Rovnako sa nám skomplikovala situácia aj v podnikateľskom spoločenstve a začali sa kopiť problémy. Okrem toho mi Kalinovo dlžilo nemalú čiastku peňazí, ktorú som dostal až po vydaní článku v Novohradských novinách. Vtedy sa starosta obce a pán Očenáš dohodli, že ma vyplatia, čo sa aj stalo. Stal som sa asistentom trénera v prvoligovej Prievidzi vďaka Jozefovi Líškovi ml. z Ružinej a trénerovi Vladovi Rusnákovi, za čo im dodnes ďakujem. Následne som dostal ponuku stať sa trénerom brankárov v pražskom Bohemianse. Nemal som však Profi licenciu, a tak k dohode nedošlo.

Skryť Vypnúť reklamu

Po nedávnom „prezidentovaní" v LAFC Lučenec som sa preto potešil, keď ma v decembri minulého roka v lučeneckej Redute oslovili starosta Kalinova p. Šárkan s p. Očenášom, či by som to opäť neskúsil v kalinovskom futbale. V tom čase sa pohyboval v strede štvrtoligovej tabuľky. Potešil som sa, pretože ako trénera ma nemajú veľmi radi. Som ten typ, ktorý v tréningovom procese nič neodpustí. Dávam si záležať na tvrdej zimnej príprave, za čom som si ešte v Rimavskej Sobote vyslúžil prezývku „Zachar" (bývalý tréner ZŤS Košice a Sparty Praha). Mám konkrétne predstavy o mužstve a snažím sa v ňom zanechať svoj rukopis. Keďže to nikdy nejde ľahko, niektorí hráči si na to nevedia zvyknúť a buď rezignujú, alebo opustia mužstvo. To však nie je veľmi dobré. Futbal však považujem za hru, ktorá veľmi bolí, a to po všetkých stránkach.

Skryť Vypnúť reklamu

Vnímate Kalinovo ako dobrú voľbu?

- Spočiatku som mal rozporuplné pocity, a to z dvoch dôvodov. Prvý je kladný - prostredie Kalinova, nádherný štadiónik, pomocné ihrisko, umelá tráva, telocvičňa, posilňovňa, tenisové kurty, osoby Vlada Očenáša a samozrejme starostu p. Šárkana. Záporný - dnes je každý trénerom, od usporiadateľa až po diváka. Veľakrát mi vadí priam nekritický postoj niektorých fanúšikov, ktorí síce nevedia, čo sa na ihrisku deje, ale svojimi poznámkami to poriadne rozprúdia. Ako príklad uvediem situáciu: Miro Čipčala má narazený členok. Skúša, či mu to ešte pôjde. Nejde to a tak mi dá signál, aby som ho vystriedal. Keď k tomu dôjde, tak sa spustí lavína nadávok, že prečo som tak urobil. V tej chvíli by som to najradšej zabalil a viac neprišiel. Dnes nie je situácia ružová ani v Kalinove. Po súťaži však vidím, že to z mojej strany bola dobrá voľba a funkcionári nech sa vyjadria sami.

O tom, že som sa opäť vrátil do Kalinova, rozhodla i myšlienka postupu. Na prvom sedení ju ani starosta a ani V. Očenáš nebrali vážne, dokonca sa usmievali. Ja som im však úplne vážne navrhol, aby sme všetko pripravili tak, aby sme mohli byť silným konkurentom pre Tisovec, ktorý bol dovtedy na 1. mieste. Pravda je taká, že im stačilo umiestnenie do 6. miesta.

16 výhier, 4 remízy, 6 prehier, 52 bodov na konte, dokonca nečakaný postup do III. ligy. Čo na to hovoríte?

- Treba začať po poriadku. Za môjho jarného pôsobenia v Kalinove to bolo 10 výhier a 3 prehry, čiže 30 bodov a 2. miesto. Na víťazný Tisovec Kalinovu chýbal len bod. Netreba sa však čudovať. Pramení to najmä z toho, že chlapci dosiahli 85-percentnú účasť na tréningoch, čo je na štvrtoligové mužstvo vynikajúce. Podotýkam, že takmer všetci hráči pracujú alebo študujú. Napriek tomu veľmi zodpovedne pristupovali k tréningom a nereptali, keď to niekedy nešlo. Výborný priateľský zápas sme odohrali s prvoligovou Rimavskou Sobotou (2:2), zvíťazili sme nad Kremničkou (3:2) či Fiľakovom (3:2). Chlapcom to určite dodalo zdravú sebadôveru. Môžem povedať, že v Kalinove sa utvoril vcelku dobrý kolektív, až na pár výnimiek, no tie sú zrejme všade. Okrem toho je medzi nami najlepší strelec IV. ligy JUH Tibor Püspöky. Všetko, čo som spomenul, sa podpísalo pod postup Kalinova do III. ligy Stred. Kalinovu sa podarilo získať historicky najviac bodov v IV. lige a dokonca 6 kôl pred koncom súťaže sme sa na všetkých súperov pozerali z 1. miesta.

Postup je vždy výnimočná udalosť, či je to okresná súťaž alebo I. liga. Je to zadosťučinenie za tvrdú drinu, ktorú mužstvo absolvovalo a zakaždým hreje pri srdci. Napokon, každý si aj po rokoch spomenie, kto v čase postupu trénoval a kto bol hráčom. No a či sa to niekomu páči alebo nie, mňa z toho nemôžu vynechať. Touto cestou ďakujem Obecnému úradu Kalinovo a Vladovi Očenášoví, Milanovi Beľovi za kvalitnú domácu výrobu klobás, ktoré boli ako prémie za víťazné zápasy, Stanovi Krahulcovi za aktívne sledovanie zápasov súpera a podávanie informácií o jednotlivých dueloch. Bez nich by tento postup nebol to „pravé orechové". Veľkú podporu som mal vo svojom asistentovi Jurajovi Randlískovi, ktorý dostával, síce len sporadicky, aj hráčsku možnosť. Nechal som ho však pracovať na tréningovom procese, čo je podľa mňa cennou skúsenosťou do jeho budúcej trénerskej kariéry. Podakovanie za postup patrí tiež tým, ktorí boli v kádri Kalinova počas jesennej i jarnej časti súťaže.

Počas futbalovej jari sa v drese Kalinova objavili noví hráči. Domnievate sa, že súčasný káder má na vyššiu súťaž, resp. musí dôjsť k zmenám?

- Keď som prvýkrát hovoril o kádri, tak ma kalinovskí funkcionári poprosili, aby som sa ohliadol po nejakých posilách, pretože v čase môjho príchodu to bolo naozaj potrebné. Do prípravy sa tak zapojili Rapi (Divín), Fízeľ (Zvolen a R. Sobota), Dragijský (R. Sobota a Kremnička), Libič (bývalý hráč dorasteneckej Dukly B. Bystrica), Koták (dorast Kalinovo). Ukázalo sa však, že Rapi má obrovské nedostatky v kondícii, Koták to nezvládol a prešiel k dorastu a nakoniec káder opustil aj Karásek, ktorý odišiel do Poltára. Keď sa na to pozriem s odstupom času a hodnotím to s chladnou hlavou, tak môžem povedať, že všetci chalani, ktorí zostali v kádri, boli plnohodnotnými hráčmi. Podotýkam však, že to bola IV. liga. Videl som zápasy Ružinej a jej súperov - Bánovú, Kremničku, Krásno nad Kysucou. Môžem povedať, že to je už futbal na poloprofesionálnej úrovni. Preto budeme musieť pridať o jeden tréning naviac a určite doplniť káder. Treba nám minimálne šesť hráčov, pričom tu už nepôjde o experimentovanie, ale potrebujeme kvalitu a futbalistov ochotných bojovať za Kalinovo, a to nielen pre peniaze. Osobne si myslím, že zmenu treba, aj keď sa to mnohým určite nebude páčiť. Hráči, ktorí ma však v príprave presvedčia, určite v kádri ponechám. Keď však nazriem do kuchyne iných majstrov, tak je to na zamyslenie, ako to tam funguje: Ružiná - 1 domáci hráč, Žilina - 2 domáci hráči, Inter Miláno - 1 domáci hráč, Manchester United - 2 domáci hráči, Chelsea - 1 domáci hráč. Naopak, Dubnica má 8 domácich hráčov a pravidelný boj o záchranu, Rimavská Sobota 9 a mužstvo na vypadnutie (5 bodov na jar).

Samozrejme, že tieto mužstvá sa nedajú porovnávať s Kalinovom. Uviedol som to ako príklad, aby si čitatelia uvedomili, že to nie je také jednoduché. Ja by som bol najradšej za polovicu domácich a polovicu nových hráčov. Nemôžem povedať cudzích, pretože všetci sú naši, keďže budú hrať za Kalinovo. Takže k zmenám určite dôjde v rámci našich možností a tiež financií. Som za tvrdú a nekompromisnú konkurenciu, ktorá bude všetkým hráčom na prospech.

V súčasnosti nielen športové kluby, ale i samotné obce a mestá, ktoré sú sponzormi futbalu, výrazne poznačila kríza. Veríte, že Kalinovo III. ligu finančne utiahne?

- K tomu sa musia vyjadriť kompetentní. Ja som tréner a tak môžem odpovedať len na otázky týkajúce sa mužstva a tréningového procesu. V oddieli sa však zaviedli určité pravidlá a tak si myslím, že veci sa pohnú k lepšiemu. Je možné, že Obecný úrad Kalinovo v spolupráci s Vladimírom Očenášom vedia, čo robia a aj keď nebudeme finančne vyčnievať nad ostatnými, tak budeme spokojní, že môžeme túto súťaž dohrať. Určite sa na ňu už všetci tešíme. Veď také derby s Fiľakovom, Veľkým Krtíšom, ale aj zápasy s MFK Banská Bystrica, Kremničkou či Čadcou budú určite veľkým lákadlom.

Plánujete zotrvať v Kalinove, resp. aké sú vaše plány do ďalšej sezóny?

- Zatiaľ som oficiálne nebol oslovený, aby som zotrval na trénerskom poste v Kalinove. Netajím sa však tým, že III. liga je už dobrá súťaž a každý tréner si ju rád vyskúša v pozícii hlavného kouča. Moja odpoveď je teda áno. Klamal by som, keby som tvrdil, že som nedostal aj iné ponuky, ktoré stále zvažujem. Ak však zostanem v Kalinove, tak určite pristúpim k stabilizácii kádra príchodom nových hráčov minimálne na jeden ročník. Cieľom je skončiť po jeseni do 10. miesta, aby sme sa v kľude mohli pripravovať na jarnú časť a vytvorili skutočne taký dobrý kolektív, ako bol ten, ktorý staval máj v strede Kalinova.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 3. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 4. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 5. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 6. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 8. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 9. Zelená Bratislava
 10. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 1. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 2. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 3. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 4. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 5. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 6. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 7. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 8. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 9. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 10. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 1. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 18 827
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 14 834
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 13 209
 4. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 12 363
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 317
 6. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 11 126
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 10 888
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 946
 9. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 9 791
 10. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 731
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Pohľad na obec Ľuboreč v Lučeneckom okrese v smere od susednej Závady.

V Lučenci hľadajú posily do tímov v celoplošnom testovaní, denná odmena je 70 eur

Záujemcovia sa môžu hlásiť do pondelka 26. októbra do 9.00 hod.

Ilustračné foto.

Po prvom dni testovania hlásia štyri testované okresy 2 225 infekčných osôb

Otestovaných bolo za prvý deň celkovo 61 905 ľudí.

Premiér Igor Matovič pomáha priamo v odbernom tíme v Tvrdošíne.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Koronavírus na Orave: V sobotu zachytili 1600 pozitívnych prípadov (minúta po minúte)

Na Orave bol o celoplošné testovanie na Covid-19 opäť záujem.

Nemocnica v Nitre má 104 infikovaných zamestnancov

Reprofilizovaných je už 92 lôžok. Na Zobor zatiaľ preložili trinásť ľudí, ktorí potrebujú doliečenie.

Nitrania dnes išli na veľké nákupy aj na cintoríny

Načo budú otvorené obchody, keď môžeme ísť len do potravín a lekární? pýtajú sa ľudia aj Zväz obchodu.

V breznianskej nemocnici zomrel pacient, nepomohla ani liečba remdesivirom

Za dva týždne evidovala nemocnica desať vyliečených pacientov.

Už ste čítali?