TRSTENÁ. Písal sa rok 1877. Skupina chlapov založila v Trstenej hasičský spolok. Medzi 73 členmi bolo aj deväť trubačov. Začali sa písať dejiny trstenskej dychovej hudby. Na tohtoročnom jubilejnom ročníku Trstenskej krídlovky, ktorá je venovaná práve dychovkám, si organizátori pripomenuli hneď dve významné výročia - 20 rokov od prvého ročníka festivalu a 30 rokov od založenia miestnej dychovej hudby Oravanka.
Návrat do minulosti
V prvej polovici minulého storočia sa dychovka v meste veľmi nepresadila. Dôvodom boli najmä vojnové udalosti. Po roku 1946 sa však znovu dostáva na scénu. V roku 1959 sa začína formovať nové zoskupenie hudobníkov. Súčasní členovia Oravanky mali vtedy po desať rokov a pôsobili v skupine Iskra. Miestny organista Ignác Kučera začína učiť deti hrať na dychové nástroje. Detská 54-členná dychovka Iskra vystúpila prvý raz vo februári 1961. O devätnásť rokov neskôr sa prvýkrát hovorí o dychovej hudbe Oravanka. Bola to skupina hudobníkov, ktorí sa odčlenili z Iskry.
Poľskí trubači.
V roku 1991 vtedajšie vedenie mestského kultúrneho strediska na čele s riaditeľom, hudobníkom Miroslavom Dušanom Rybárom usporadúva prvý ročník festivalu dychových hudieb Trstenská krídlovka. Zorganizovali ho na počesť povojnového kapelníka Ignáca Kučeru. Cieľom prvého ročníka bolo prekonať obdobie hudobnej nečinnosti po roku 1989, vzkriesiť zašlú slávu dychoviek. Podarilo sa. Festival sa teší záujmu širokej verejnosti aj po dvadsiatich rokoch.
Dostal čestné občianstvo
Keďže sa tento ročník krídlovky niesol v znamení jubileí, organizátori v sobotu popoludní, po slávnostnej promenáde dy-choviek na čele s mažoretkami, odovzdali niekoľkým hudobníkom a usporiadateľom podujatia ocenenia mesta. Miroslav Dušan Rybár si z rúk primátora Jozefa Ďubjaka prevzal čestné občianstvo.
Sprievodnými akciami boli remeselnícke dielne, v ktorých svoju zručnosť a šikovnosť predviedlo návštevníkom až 30 remeselníkov nielen zo Slovenska, ale i susedného Poľska. Prím medzi nimi hrala tradičná trstenská keramika. V nedeľu sa mohli tí najmenší vyblázniť v detskom svete plnom rôznych atrakcií.
„Hospodárska kríza načrela do mestského rozpočtu natoľko, že bez finančnej pomoci sponzorov, vyššieho územného celku a ministerstva kultúry by sme tento ročník neboli schopní zorganizovať," povedal primátor.
Promenáda dychoviek.
V Trstenej sa tento rok predstavilo pätnásť dychoviek zo Slovenska, Čiech a Poľska. „Cieľom akcie je predstavovať dychovky, ktoré už nehrajú len klasické skladby určené pre dychové nástroje, ale aj vážnu hudbu, niektorí dokonca aj modernú."