HRNČIARSKE ZALUŽANY. Okres Rimavská Sobota patrí dlhodobo k okresom s najvyššou nezamestnanosťou. Závodu Šamotka sa už niekoľko desaťročí darí udržať výrobu. Minulý týždeň oslávilo vyrobné družstvo 60 rokov od svojho vzniku. Jediný výrobca keramických súdkov na Slovensku v minulosti viackrát čelil likvidácii. No vždy sa mu podarilo udržať sa nad vodou.
Odberateľov majú aj v zahraničí
„Boli lepšie časy, aj tie horšie. Aj my sme viackrát mali krízu. Napriek tomu sa nám od 30. júna 1950 vždy podarilo udržať fabriku. Najlepšie sa nám darilo v roku 1989, kedy sme zamestnávali viac ako 150 pracovníkov. Postupne sa ich počet znižoval a v súčasnosti dávame prácu tridsiatim," hovorí predseda predstavenstva Radovan Séleš. Hrnčiarstvo tu má dlhodobú tradíciu.
Závod sa zameriava na výrobu keramických kvetináčov, záhradnej a ozdobnej keramiky, ale hlavne súdkov na kapustu, ktoré tvoria podstatnú časť výroby. „Žijeme najmä z tých súdkov. Osemdesiat percent produkcie vyvážame do zahraničia. Odberateľov máme v Čechách, Maďarsku či Poľsku. Sme hrdí na to, že napriek kríze, ktorá poznačila aj nás, sme nemuseli prepúšťať," hovorí predseda.
V obci má hrnčiarstvo tradíciu
Hoci sú časy, keď bolo v Hrnčiarskych Zalužanoch aj tridsať veľkých pecí, v ktorých sa dali naraz vypáliť stovky tehál, dávno preč, v niektorých domoch hrnčiarske kruhy ostali. Na Slovensku i v zahraničí sú známe diela Danky Bakšovej. Šikovná hrnčiarka má za sebou desiatky výstav. Vystavovala nielen na Slovenku, ale napríklad aj v Portugalsku. Srdcu najbližšia je jej pôvodná gemerská keramika. Aj ona patrila medzi tých, ktorí začínali v tunajšej Šamotke. Až potom sa odhodlala skúsiť to na voľnej nohe.
V piatok 2. júla sa na oslave stretli aj tí, ktorí stáli pri zrode závodu. Pri tejto príležitosti uzrela svetlo sveta knižná publikácia s názvom Pamätnica. Opisuje existenciu a históriu závodu od jeho vzniku až podnes.