KALINOVO. V závode Žiaromat Kalinovo sa okrem tradičnej výroby žiaruvzdorných materiálov opäť aj umelecky tvorí. V rámci 22. ročníka Medzinárodného keramického sympózia Lučenec - Kalinovo, pracujú v týchto dňoch pod prístreškom jednej z podnikových hál dvaja slovenskí a dvaja maďarskí umelci.
Podľa informácií z Novohradského múzea a galérie (NMG) v Lučenci, ktoré je hlavným organizátorom podujatia, zo Slovenska sú aktérmi Lucia Fabiánová a Ján Ševčík a z Maďarska Ilona Csemán, András Antal. V závode budú pracovať ešte asi dva týždne a výsledky svojej práce predstavia na vernisáži v NMG 12. augusta.
Keramické sympózium v Kalinove sa koná nepretržite od roku 1989. Je jediné svojho druhu na Slovensku. Je výnimočné najmä pre neateliérové továrenské podmienky. Zamerané je najmä na veľkorozmerné monumenty z páleného šamotu. Umelci majú možnosť využívať žiaruvzdorný materiál šamot a tiež vypaľovať vytvorené diela vo veľkokapacitnej kruhovej peci, ktorá je svojou historickou konštrukciou a veľkosťou raritou. Závod Žiaromat Kalinovo sa na realizácii sympózia podieľa od roku 1994 poskytuje priestor, materiál a technickú výbavu pre účastníkov sympózia.
Od založenia tradície keramických sympózií v roku 1989 vyrobili umelci z niekoľkých krajín sveta už stovky umeleckých diel. Časť z nich sa nachádza v archíve NMG, kde je súčasne najväčšia zbierka umeleckej keramiky na Slovensku. Podľa tradície totiž každý zúčastnený autor obohatí unikátnu zbierku súčasnej keramiky minimálne jedným svojim dielom.