BRATISLAVA. Možná diskriminácia dvoch rómskych učiteliek po medializácii prípadu zaujala štátnych tajomníkov aj poslancov. Sestry Samkové z obce Lubeník pri Revúcej, ktoré sa už roky neúspešne pokúšajú zamestnať ako učiteľky, predbiehajú nekvalifikovaní uchádzači.
Ministerstvo školstva chce skontrolovať cez krajský školský úrad, či školy nedali prednosť nekvalifikovanému pedagógovi pred kvalifikovaným. Môže to však urobiť iba na špeciálnej škole, základné školy, na ktorých sa sestry tiež uchádzali o prácu učiteľky či asistentky, nemá v právomoci.
Zasiahne vyššia moc
„Základná škola je v zriaďovateľskej pôsobnosti obce. Tá a príslušný riaditeľ ako riaditeľ právneho subjektu riešia pracovnoprávne vzťahy so svojimi zamestnancami," povedal tajomník ministerstva školstva Jaroslav Ivančo z SDKÚ.
Poslanci z výboru pre vzdelanie chcú zase prieskumom zistiť, či funguje ochrana učiteľov v takýchto prípadoch a ak nie, navrhnúť zákon, ktorý by to vyriešil. Prieskum podnietil Miroslav Beblavý z SDKÚ.
„Dostali sme podnet z ministerstva práce od štátnej tajomníčky Nicholsonovej, že je veľká pravdepodobnosť, že došlo k diskriminácii sestier Samkových. Spĺňajú kvalifikačné požiadavky v škole, kde sa uchádzali o pracovný pomer," povedal Ivančo. Na špeciálnu školu v Jelšave neposiela Štátnu školskú inšpekciu, ale preverí ju krajský školský úrad.
„Na ten sme sa už raz obrátili v roku 2006, ale bez výsledkov, neriešilo sa to," povedala Viera Samková. Ich prípadom sa zaoberá aj Slovenské národné stredisko pre ľudské práva.
Nicholsonová požiada Národný inšpektorát práce, ktorý spadá do pôsobnosti ministerstva práce, aby skontroloval základné školy, ktoré ministerstvo školstva nemôže preveriť.
Ak štátny tajomník zistí, že v tom čase bol prijatý do pracovného pomeru uchádzač, ktorý nesplnil kvalifikačné požiadavky, zasiahne a vyvodí dôsledky voči riaditeľovi školy.
Stane sa poradkyňou
Už štyri roky si sestry hľadajú prácu učiteľky dejepisu na základnej škole. Rómske deti chceli dostať z izolácie. Školy nemajú záujem. Na prípad upozornil web rádia Expres. Sestry študovali, aby sa mohli vďaka vzdelaniu uplatniť. Teraz sa ich rodičom posmievajú, že do nich investovali zbytočne.
„Rómovia sú demotivovaní, pretože tak ako my so sestrou, ktoré sme vyštudovali, vedia, že v tomto regióne sa neuplatnia ani s vysokou školou," hovorí Viera Samková. „Navyše hľadanie zamestnania sprevádzajú predsudky. Azda sa to pohne a zmení sa prístup, aby bolo vzdelanie väčšou motiváciou."
V Lubeníku praxovala ako rómska asistentka, potom rok ako vychovávateľka v špeciálnej základnej škole v Jelšave, kde ju nesprávne zaradili do nižšej platovej triedy.
Nicholsonová sa na základe článku v SME rozhodla Vieru Samkovú navštíviť v Lubeníku a ponúkla jej na mesiac miesto externej poradkyne pre školstvo v oblasti Gemeru.
„Samozrejme, môžeme spoluprácu predĺžiť, ale prioritou je, aby sa slečna Samková riadne zamestnala. Radiť mi bude v oblasti školstva, konkrétne detí zo sociálne vylúčených komunít," povedala.