To je len zlomok z toho, čo na tento rok pripravili organizátori tradičných slávností pod Roháčmi.
ZUBEREC. Písal sa rok 1975, keď Zuberčania prvýkrát pripravili folklórne slávnosti. Vtedy sa na nich predstavili prevažne miestne súbory a ľudové hudby. Z obecnej slávnosti sa postupne stala regionálna, krajská, celoslovenská. K slovenským folkloristom sa pridávali ďalší z okolitých štátov.
V posledných rokoch neodmietli pozvanie ani súbory z Ruska, program obohatili folkloristi z Moskvy, Ukrajiny, vlani boli spestrením hudobníci z Izraela. Tento rok zavíta pod Roháče exotický súbor z afrických Kapverdských ostrovov. Podroháčske folklórne slávnosti si už dnes začínajú zapisovať svoj 35. ročník.
Tradične i exoticky
Program festivalu začína v piatok 6. augusta tradične v Zuberci tanečnou školou a ľudovou veselicou v kultúrnom dome a v Oravskom Bielom Potoku vystúpeniami na ihrisku. V sobotu program otvorí sprievod súborov a skupín z Múzea oravskej dediny do areálu festivalu na poľanu Brestová. Tam sa trojminútovým vystúpením predstaví každý folklórny kolektív.
V časti nazvanej Inšpirovaní Oravou tance pôvodom z Oravy predstavia súbory Gymnik, Skorušina a Oravan senior. Sobotné popoludnie bude patriť oravským detským súborom a sólistom v programoch Radosti z mladosti a Škovránky. O hlavný večerný program sa tentokrát postará súbor Liptov z Ružomberka.
Nedeľný festival otvorí obľúbená sviatočná furmanka z Habovky až do areálu skanzenu pod Roháčmi. Chýbať nebude ani svätá omša pred kostolíkom sv. Alžbety. Divákov určite zaujmú oravské folklórne skupiny s programomFašiangy. Na poludnie sa deti z detských súborov z piatich regiónov Žilinského kraja zahrajú na ženícha a nevestu. Popoludní svoje umenie ukáže vysokoškolský folklórny súbor Gymnik z Bratislavy. V záverečnom galaprograme vystúpia aj súbory Kreszany z poľských Spitkowíc, Kopaničiar z Myjavy, Javorník z Brna či exotický súbor z Afriky.
Nová expozícia, staré účesy
Núdza nebude ani o sprievodné podujatia. V Múzeu oravskej dediny bude prebiehať tradičný remeselnícky jarmok. Predstavia sa tu kováči, rezbári, hrnčiari, tkáči.
V sobotu, krátko pred slávnostným sprievodom všetkých skupín, otvoria v skanzene novú expozíciu v Bebejovom dome. Hoci stará stavba v múzeu stojí takmer od jeho založenia, využívaná bola prevažne ako sklad. Tento rok v nej múzejníci inštalovali trvalú expozíciu o živote v Zuberci, o prepojenosti miestnych ľudí s horami, ktoré sa nad nimi týčia od nepamäti. Zachytáva históriu turistiky i lyžovania.
Nemenej zaujímavá bude aj výstava v dome z Hornej Lehoty venovaná kamenným plastikám, najmä krížom a reliéfom. Ich autorom je oravskobielopotocký kamenár Štefan Kubala. Má pripomenúť bohatú tradíciu kamenárskej tvorby z kamenárskej dielne v Oravskom Bielom Potoku. Prvý raz sa táto dielňa spomína už v roku 1728.
Včera bola dievka, dnes je žena je názov ďalšej akcie. V scénickom programe sa návštevníci dozvedia množstvo zaujímavosti o histórii ženských účesov, o pokrývke hlavy, o tom, aký čepiec nosili slobodné dievky a v čom sa líšil od toho, ktorý bol určený pre vydaté.