Tisícky ľudí tiahnú rok čo rok cez Zuberec na Brestovú. Na lúke pri amfiteátri sa vracajú do minulosti, zažívajú kultúru našich predkov. Tento rok sa priaznivci folklóru stretli pod Roháčmi už tridsiatypiaty raz.
ZUBEREC. „Život modernej spoločnosti vo vzťahu k ochrane prírody je o každodenných kompromisoch," hovorí vedúci Juraj Majerčák, vedúceho ochranného obvodu Zverovka Štátnych lesov TANAPu na tému vhodnosti organizovania veľkých podujatí v lone prírody. „Podroháčske folklórne slávnosti na Brestovej z pohľadu ochrany prírody určite nie sú tým ideálnym riešením. Na druhej strane, majú už v tomto priestore dlhú tradíciu. Prinášajú radosť väčšine zúčastnených a to nielen samotným folklórom, ale i prostredím, prírodou."
Fotogalériu k slávnostiam pod Roháčmi nájdete tu.
Nebolo by žiadúce, aby akcie podobného charakteru na Brestovej boli s týždňovou pravidelnosťou. Juraj Majerčák je však presvedčený, že s takýmto dvojdňovým podujatím sa okolité živočíšstvo, vtáctvo i veľké šelmy, medveď, vlk či rys, srnčia alebo jelenia zver, dokáže vysporiadať bez ujmy. Bez toho, aby z roka na rok bolo všetkých týchto vzácnych živočíchov pod Roháčmi menej a menej.
„A na dôvažok, určite nie ako bytostný prívrženec folklóru, určite nie ako odporca napríklad rockovej hudby, myslím si, že folklór na rozdiel od mnohých iných hlučných a masových podujatí do prírody patrí. Mnoho ľudových piesní v prírode vzniklo, je o prírode. Mnoho tancov prvýkrát zatancovali bosé nohy na čerstvo pokosenej lúke. Všetko však musí mať svoju mieru. Určite by som neschvaľoval rozmach podobných akcií či už na spomínanej Brestovej, alebo v iných podobných prírodných lokalitách."