BOBROV. Do Bobrova počas sviatku Nanebovzatia Panny Márie tradične prichádzali tisícky ľudí. Kým v sobotu sa slávnosti pohrebu Panny Márie zúčastnilo viac ako päťtisícpútnikov, v nedeľu ich bolo takmer raz toľko. Veriacim nevadila ani zatiahnutá obloha, z ktorej šľahali blesky, bili hromy a padali poriadne dažďové kvapky. Pútnici v Bobrove sa však pravdepodobne veľmi dobre modlili, pretože kým ľudia v okolitých dedinách sa pred silnou búrkou nestačili ukrývať, na Bobrovskú kalváriu spadlo len niekoľko kvapiek.
„Z kalvárijského vŕšku sme sledovali blesky a hustý dážď, ktorý zalieval okolité obce i lesy. U nás pršalo, ale nie veľmi ani dlho, iba počas podávania svätého prijímania. Záver svätej omše aj zostup do dediny bol však bez dažďa a pokojný," hovorí starosta Anton Grobarčík.
Program Zelnej bol podobný ako v minulých rokoch. V noci z piatku na sobotu sa chodili veriaci modliť k vystavenej Sviatosti oltárnej. Sobotu začali krížovou cestou na vrchol Bobrovskej kalvárie, kde bola svätá omša. Sprievod na kalváriu vyrazil druhý raz o polnoci a tretíkrát sa veriaci vybrali na pútnické miesto v nedeľu predpoludním.
Bobrovská kalvária bola vysvätená v roku 1894, odvtedy sa stala pútnickým miestom, ktoré pápež Lev XIII. obdaril odpustkami. V rámci Slovenska sa len na Bobrovskej kalvárii na oslavy sviatku Nanebovzatia Panny Márie konajú dve púte. Prvá, v predvečer tohto sviatku, je zasvätená slávnosti pohrebu Panny Márie a druhá, nedeľňajšia, je zasvätená hlavnému sviatku. V roku 1934 celebroval svätú omšu na Bobrovskej kalvárii Jozef Tiso, prezident Slovenského štátu v rokoch 1939-45.